Örgütsel sessizlik davranışının nedenleri ve sonuçları üzerine uygulamalı bir araştırma
An applied study on the causes and outcomes of organizational silence
  1. Tez No: 461311
  2. Yazar: SEVİLAY GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ERKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Örgütsel sessizlik,“çalışanların işlerini ve örgütü iyileştirmeyle ilgili fikir, bilgi ve düşüncelerini bilinçli olarak ifade etmekten kaçınması”olarak tanımlanmaktadır. Örgütsel sessizlik, örgütsel, yönetsel ve bireysel düzeyde çeşitli nedenlerle ve sonuçlarla ilişkilendirilebilmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı da, örgütsel sessizlik davranışının, nedenlerini ve algılanan sonuçlarını, bu nedenlerin ve sonuçların çalışanların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini ve bu nedenler ve sonuçlar arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Araştırma kapsamında bir kamu kurumunda çalışan 33 çalışanla derinlemesine görüşmeler yapılmış ve bununla birlikte veri zenginliği sağlamak amacıyla örgütsel sessizliğin nedenleri ve sonuçlarına ilişkin bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda örgütsel sessizliğin en güçlü nedeninin yönetsel ve örgütsel nedenler olduğu, örgütsel sessizliğin en çok karşılaşılabilir sonuçlarının ise iş göreni mutsuz kılan sonuçlar olduğu gözlemlenmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerine göre, sessiz kalma nedenlerine ilişkin algı farklılıklarının analizi sonucunda, katılımcıların yaşları ve toplam çalışma süreleri ile sessiz kalma nedenlerinin alt boyutlarından olan yönetsel ve örgütsel nedenler faktörü arasında anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine göre, sessizliğin algılanan sonuçlarına ilişkin algı farklılıkları analizi sonucunda ise, katılımcıların yaşları, kurumda çalışma süreleri ve toplam çalışma süreleri ile sessizliğin algılanan sonuçlarının alt boyutlarından olan iyileşme ve gelişmeyi kısıtlayan sonuçlar faktörü arasında anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Çalışanların sessiz kalma nedenleri ile sessizliğin algılanan sonuçları arasındaki ilişkinin analizi sonucunda, örgütsel sessizliğin nedenlerinden yönetsel ve örgütsel nedenler, yalıtım korkusu ve ilişkileri zedeleme korkusu boyutları ile sessizliğin algılanan sonuçları arasında anlamlı ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational silence is defined as“employees' deliberate avoidance of expressing opinions, knowledge and thoughts about the improvement of their work and organization”. Organizational silence can be caused by various reasons and may have diverse outcomes at organizational, administrative and individual levels. The aim of this study is to examine the causes and perceived outcomes of organizational silence, whether these causes and outcomes differ according to the demographic characteristics of employees and whether there is a significant relationship between these causes and outcomes. In the scope of the research, in-depth interviews were conducted on 33 employees working in a public organization. In additional to the in-depth interviews, in order to provide data richness, a questionnaire survey about the causes and outcomes of organizational silence were conducted to the same employees. As a result of the research, it was observed that the strongest causes of organizational silence are administrative and organizational causes, and the most likely outcomes of organizational silence are the ones that make the employee unhappy. According to the demographic characteristics of the participants, the outcomes of perceptual differences analysis of the causes of organizational silence have shown that there was a significant difference between the factor of the age of participants, total working durations and the factor of the causes administrative and organizational from the sub-dimensions of the causes of organizational silence. According to the demographic characteristics of the participants, the outcomes of perceptual differences analysis of the perceived outcomes of silence have shown that there was a significant difference between the factor of the age of participants, the duration of working in the organization, total working durations and the factor of the outcomes limiting the improvement and development from the sub-dimensions of the perceived outcomes of silence. The analysis of the relationship between the causes of employees silence and the perceived outcomes of silence has shown that there is a significant relationship between the causes of organizational silence, such as administrative causes, organizational causes, fear of isolation, fear of damaging relationships and perceived outcomes of silence.