Coğrafya öğretiminde beyin temelli öğrenmenin akademik başarı ve tutuma etkisi
Impact of brain-based learning to academic success and attitude in geography teaching
  1. Tez No: 461505
  2. Yazar: OĞUZ ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YAĞBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada Coğrafya dersinde beyin temelli öğrenmenin ve beyin temelli öğrenme yaklaşımına uygun ortam tasarımının ortaöğretim 11. Sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve derse ilişkin tutumlarına etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Ortam tasarımı yapılırken görsel-işitsel materyallerden, videolardan ve sunumlardan büyük ölçüde yararlanılmıştır. Araştırmada son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Çalışma 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Hakkari İli Yüksekova İlçesi Yüksekova Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde 11. Sınıflarda öğrenim gören 80 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deney grubunu 11-A şubesindeki 40 öğrenci oluştururken, kontrol grubunu 11-B şubesindeki 40 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada beyin temelli öğrenme yaklaşımına uygun ortam tasarımının öğrencilerin akademik başarı ve derse yönelik tutumlarına etkisi incelenmektedir. Beyin temelli öğrenme yaklaşımının Coğrafya dersinde kullanılmasıyla öğrenciler üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılan bu çalışmada geliştirilen 'Coğrafya Tutum ve Algı Anketi' ve 'Başarı Testi' son test olarak hem deney hem de kontrol grubuna uygulanmıştır. Deney grubunda beyin temelli öğrenme yaklaşımına uygun sınıf ortamı oluşturulmuş ve beyin temelli öğrenme yaklaşımına uygun öğretim yöntemi kullanılmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilerle ise sınıf ortamında ve geleneksel yöntemle ders işlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilere göre deney grubu ve kontrol grubu arasında önemli ölçüde farklılıklar gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda beyin temelli öğrenme yaklaşımına uygun ortam tasarımının ortaöğretim 11. sınıf öğrencilerinin derse yönelik tutumlarını ve akademik başarılarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular ışığında eğitim-öğretimin geliştirilmesi ve ileride yapılacak çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, brain-based learning and brain-based learning approach applied to the design of class environment in Geography are inteded to measure the academic achievement of 11th grade of secondary school students. While making a design of class environment, the audio-visual materials, videos and presentations are used in a large extent. In research, pattern with the last test control group is used. The study is carried out on 80 students studying 11th grade in the academic year 2014-2015 at Yuksekova Anatolian Imam Hatip High School. However the group of experiments and research consists of 40 students from 11-A the group of control consists of 40 students from 11-B. In the research, brain-based learning method applied to the design of class enviroment in the research of students ' academic achievement and attitude towards their class are examined.“Survey on The Attitudes and Perception of Geography”and“The Achievement Test”which are designed for this study with the aim of examining the effects of using the brain-based learning method in Geography have been applied to both control and experiment groups. In the experiment group ,the suitable class environment is created for the the research of brain-based learning approach and the learning method for brain-based learning approach is used. In the control group, the subjects are taught with traditional methods. The data obtained in the research was analysed with the program SPSS 22.0. According to the data obtained in the research ,significant differences between the experiment group and the control group have been observed. As a result of brain-based learning approach suited to the design of class environment on the 11th grade of secondary school, it has been achieved that this approach affects their academic achievement and their attitude towards the class positively. With regard of these findings, some recommendations have been put forward for the development of education and studies that will be conducted in the future.