Sosyal bilgiler öğretiminde Türk büyükleri: Öğretmen adaylarının bilgi düzeyi ve görüşleri
Turkish historical figures in teaching social studies: Pre-service teachers' knowledge level and opinions
- Tez No: 461512
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının Türk büyüklerine ilişkin bilgi düzeylerinin ve Türk büyüklerinin öğretilmesine yönelik görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden paralel zamanlı desen kullanılmıştır. Araştırma 2016-2017 eğitim öğretim yılı güz döneminde, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı'nın 1., 2., 3. ve 4. sınıflarında öğrenim görmekte olan 242 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”,“Türk Büyükleri Bilgi Testi”,“Türk Büyüklerinin Öğretilmesine Yönelik Görüş Ölçeği”ve“Görüş Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmen adaylarının Türk büyüklerine ilişkin bilgilerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmen adaylarının Türk büyüklerinin öğretilmesine yönelik görüşlerinin, tamamen olumlu görüş düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak bu araştırmada öğretmen adayları tarafından en fazla merak/ilgi duyulan, örnek alınan ve sosyal bilgiler öğretim programında olması gerektiği düşünülen ilk iki Türk büyüğünün Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet olduğu görülmüştür. Ayrıca sosyal bilgiler öğretmen adaylarının Türk büyüklerine ilişkin almış oldukları lisans eğitimini“biraz yeterli”gördükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research study is to examine pre-service social studies teachers' levels of knowledge about Turkish Historical Figures and opinions about teaching Turkish Historical Figures in terms of different variables.The corcurrent design, mixed method approach to research design, was used in this research. The research was conducted in 2016-2017 Academic Year – Fall Term with 242 pre-service teachers at the 1st, 2nd, 3rd, and 4th grade at Department of Social Sciences Education at Gazi University. With the aim of data collection in the study,“Personal Information Form”,“Turkish Historical Figures Knowledge Test”, and“Opinion Scale on Teaching Turkish Historical Figures”, which were developed by the researcher, were used. As a result of the study, it was defined that pre-service social studies teachers' knowledge about Turkish Historical Figures was at moderate level. Also, as a consequence of this research, it was found that pre-service social studies teachers' opinions about teaching Turkish Historical Figures were totally at positive opinion level.In addition to these findings, it was seen in the research study that the first two Turkish Historical Figures who pre-service teachers were curious about/interested in and modelled themselves on were Atatürk and Fatih Sultan Mehmet, and pre-service teachers thought that Atatürk and Fatih Sultan Mehmet should be included in social sciences teaching program. Also, it was concluded that pre-service teachers regarded their undergraduate education related to Turkish Historical Figures as“partially adequate”.