Teknoloji ve tasarım öğretmenlerinin 2016 yılı öğretim programına ilişkin görüşleri
Technology and design teachers' views regarding the curriculum of the year 2016
  1. Tez No: 461523
  2. Yazar: AHMET TULUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma, 2016 Nisan ayında yenilenen ve 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren işe koşulacak olan“Ortaokul Teknoloji ve Tasarım Dersi (7 ve 8. sınıflar) Öğretim Programı”nı öğretmen görüşleriyle değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada söz konusu dersi okutacak öğretmenlerin, programın (Kazanım, İçerik, Eğitim Durumları ve Ölçme-Değerlendirme) öğelerine ilişkin görüşleri doğrultusunda, yenilenen öğretim programındaki olumlu ve olumsuz yanların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Betimsel tarama modelindeki bu araştırmanın katılımcı grubunu, sosyal medya aracılığı ile ulaşılan 470 teknoloji ve tasarım öğretmeni oluşturmuştur. Google Drive uygulaması üzerinden katılımcı görüşlerinin kabul edildiği“Teknoloji ve Tasarım Dersi 2016 Yılı Öğretim Programı Değerlendirme Anketi”araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Tez danışmanı ve alan uzmanlarının görüşleri doğrultusunda geliştirilen anketin güvenirlik katsayısı (Cronbach Alpha) .986 olarak hesaplanmıştır. Anket ile elde edilen veriler, frekans (f) ve yüzde (%) değerleri hesaplanarak amaçlar doğrultusunda analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde ulaşılan sonuçlar şu şekildedir: Katılımcı öğretmenlerin programda yer alan kazanımları, öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini geliştirici olarak nitelendirdikleri bununla birlikte öğretmenlerin, kazanım ifadelerinin ulaşılabilirliği, öğrencilerin bireysel farlılıkları ile ihtiyaç ve yaşantılarına uygunluğu yönünden ise yetersiz buldukları, dolayısıyla bu hususlarda ilişkin tereddütlerinin olduğu, bu konuda net bir görüş geliştiremedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcı öğretmenlerin programın içerik öğesine ilişkin görüşlerinin genel itibariyle olumlu olduğu fakat içeriğin günümüz teknolojik gelişmelerine öncülük eden temel konu alanlarının tamamını kapsamadığı ve eksik kalan yanlarının olduğu, ayrıca program içeriğinin atölye (işlik) ortamında somutlaştırılabilirliği hususunda öğretmenlerin net bir görüş geliştiremedikleri, bu konuda tereddütlerinin olduğu tespit edilmiştir. Programın eğitim durumlarına ilişkin görüşler doğrultusunda, okullarımızdaki atölye (işlik) koşullarının, yenilenen öğretim programını yürütebilmek için yeterli donanıma sahip olmadığı ve dersi okutmak için öngörülen (haftalık 2 saat) sürenin yeterli görülmediği tespit edilmiştir. Programın ölçme değerlendirme boyutu için ise pratik olarak uygulanabilir, belirli ölçme araçlarını zorunlu koşmayan, esnek bir anlayışla hareket edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Programın geneline ilişkin belirtilen görüşler doğrultusunda, yenilenen 2016 yılı öğretim programında yer alan açıklamaların dersin yürütülebilmesi için yeterli görülmediği, öğretmen ve öğrencilere yönelik açıklamaların daha zengin olması gerektiği bu bağlamda öğretmen ve öğrencilere yönelik hazırlanacak yardımcı ders kitaplarının fayda sağlayacağı, dersi okutacak öğretmenlerin hizmet içi eğitim almaları gerektiği, bununla birlikte teknoloji ve tasarım dersine yön verecek, iş dünyası ile irtibatlı bağımsız kuruluşların dersin yürütülmesine fayda sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate“the secondary school teaching curriculum at technology and design lesson (7th and 8th grade)”,which was renewed in April 2016 and will be gone into operation as from 2017-2018 academic year with the teachers' views. It is aimed to determine the advantages and disadvantages of renewed teaching curriculum with the teachers' views who are working in question lesson about the factors of program (gain, content, education condition, assessment and evaluation). The participating group of this research in the model of descriptive scan consists of 470 technology and design teachers who are connected via social media.“The technology and design lesson 2016 curriculum evaluation survey”, which the views of the participants are accepted from Google Drive, is developed by the researcher. The Cronbach Alpha of survey that is formed with the views of thesis advisor and domain experts is calculated as .986. The data that is gotten from survey are analyzed toward the aim by calculating frequency (f), percentage (%). After all findings, the result is like that: It is found that the participant teachers evaluate the gains in the program as developing higher-up thinking skill; however; the teachers determine that gain statements aren't sufficient about accessibility, convenience of student personal difference, needs, lives, accordingly there are some hesitations about this issue and the teachers can not develop a clear view. It is found that the views of participant teachers about the content factors of program are generally positive; but the content does not involve all of the subject fields that lead modern day basis technologic developments and it has lacking sides; the teachers also do not have a clear view to embody the curriculum used in the ateliers; they have some hesitation. Toward the views about the education case of curriculum, it is reached that the ateliers in our schools (workshop) haven't got sufficient equipments to work renewed program and the foreseen time is not found enough for lesson (two hours a week). It is reached that the assessment and evaluation of the program should be performed as practice, it is needed to act supplely by not requiring any specific assessment equipments. Toward the views about general program, the explanations in renewed 2016 teaching curriculum are not sufficient to perform the lesson; the explanations made to both teachers and students are needed to be richer; in this context, it will be helpful to prepare extra books according to teachers and students; the technology and design teachers should get in-service training, however; some independent foundations in the business world that can direct the technology and design lesson, may be useful for lesson.