Hazırlıksız konuşma becerisinin B1 seviyesinde kazandırılmasına yönelik yaratıcı drama temelli bir süreç önerisi
A creative based process proposal about the gain of unprepared speaking skill i̇n the B1 level
  1. Tez No: 461544
  2. Yazar: ÖZNUR KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BAŞAK UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen B1 seviyesindeki öğrenciler için yaratıcı drama temelli bir süreç geliştirilmiştir.Türkçenin yabancı dil olarak öğrenilmesinde ve öğretilmesinde yaratıcı dramadan etkin olarak yararlanmanın, gerek yapılan işte arzulanan hedefe daha pratik şekilde ulaşmanın gerekse alanın kendi içerisindeki üretkenliğini sağlamada çok faydalı olacağı açıktır. İşte bu yüzden eğitimde yaygın kullanılan yaratıcı drama, yabancılara Türkçe öğretiminde bir sistem çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, drama öğretim tekniğinin yabancı dil öğrenen B1 seviyesindeki öğrencilerin hazırlıksız konuşma becerisinde kelime öğretimine ve öğrencilerin kelime öğrenmeye yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırma, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma modelde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen konuşma becerisi değerlendirme formu kullanılmıştır. Araştırma Ankara Üniversitesi TÖMER bünyesinde eğitim gören 7 kişilik B1 seviyesindeki öğrenci grubuyla gerçekleştirildikten sonra sonuçlar 3 uzman tarafından değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, önce ön test uygulaması yapılarak B1 seviyesindeki bireylerin konuşma becerisi seviyeleri tespit edildi. Süreç içerisinde 10 atölye uygulaması yapılıp son test uygulanmıştır. Çalışma Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretiminde hazırlıksız konuşmanın geliştirilmesine faydalı olacak yaratıcı drama temelli etkinliklerin belirlenmesi için yapılmıştır. Çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlara bakıldığında Yaratıcı drama öğretim tekniğinin yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde ve hazırlıksız konuşmaya olumlu etkisi olduğu söylenebilir. Bu bağlamda Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğreten birey, bu süreçte diyaloglara önem vermeli, gerekirse çalışma kitabının dışında faydalı olabilecek konuşma metinlerinden faydalanmalıdır. Elindeki materyalleri zenginleştirmelidir. Diyalogları yaratıcı dramaya uygulayacak şekilde öğrencilerin dikkatlerini konuya çekmeli ve öğrenmeyi hızlandırmalıdır. Anahtar Kelimeler : Yöntem, Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi, Yaratıcı Drama, Konuşma Becerisi, Hazırlıksız Konuşma, Yabancı Dil Öğretim Yöntemler
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, A Creative drama basedprocesswasdevelopedforstudentswholearnTurkish as a foreignlanguage in B1 level. It is clearthateffectiveutilization of creative drama in thelearningandteaching of Turkish as a foreignlanguage is veryhelpful in terms of bothtoaccessdesiredaim (in a morepracticalway) andtoensuretheproductivityof thefield. Because of that, creative drama which is commonlyused in theeducationwasexamined in a system of Turkishteaching. Theaim of thisstudy is toexaminetheeffect of drama teachingtechnique on B1 levelstudents, in terms of bothlearning of words in theunpreparedspeakingskillandattitudeaboutlearnigwords. Thestudywascarriedout in a mixed model in whichthequantitativeandqualitativeresearchmethodswereusedtogether.İn thisstudy, speakingskillsevaluation form which is Developedbyresearcherwasused as datacollectiontool. Thestudywascarriedoutwith a group of 7 students (B1 level) whowerestudying in Ankara university TÖMER andthenItwasevaluatedby 3 experts. First of all, pre-test applicationwascarriedoutandbythiswayspeakingskillslevels of Individuals in the B1 levelweredetected. İn theprocess, 10 applicationworkshopsand a final test wereapplied. Thestudywascarriedouttodeterminecreative drama -basedactivitieswhichwill be usefulfordevelopingunpreparedspeaking in theteaching of turkish as a foreignlanguage. Mixed methodswereused in thisstudy. Consideringtheresultsobtainedfromtheresearchfindings, Itcould be saidthat Drama teachingtechnique has positiveeffects on bothunpreparedspeakingandTeachingTurkish as a foreignlanguage. Inthisregard, IndividualswhoteachTurkish as a Foreign Language shouldgiveimportancetodialogue in thisprocessandshould, ifnecessary, usethetexttospeechwhich can be usefuloutside of theworkbook. IndividualswhoteachTurkish as a Foreign Language shouldenrichthematerials on hand. IndividualswhoteachTurkish as a Foreign Language shoulddrawtheattention of studentstotheissuebyapplyingdialoguestocreative drama andshouldacceleratelearning Keywords :Method, Teaching in Turkish as a Foreign Language, creative Drama, SpeakingSkillsUnpreparedspeech,Foreign Language TeachingMethods