Ankara ili Yenimahalle ilçesi ilköğretim 8.sınıf öğrencilerinin matematik öğreniminde bazı matematik konularında sıfır ile ilgili hata ve kavram yanılgıları
Mistakes and misconceptions about 'Zero', in some topics of mathematics for 8th graders in Yenimahalle, Ankara
  1. Tez No: 461557
  2. Yazar: ÖZGÜR ALTOĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada ilköğretim boyunca öğrencilerin birçok konuda farklılık gösteren sıfır sayısına dikkat çekilme hedeflenmiş olup ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin ilköğretim matematik öğretiminde bazı matematik konularında sıfır ile ilgili yaptıkları hata ve kavram yanılgıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma, 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ilinin Yenimahalle ilçesinde bir ortaokulunda 8. Sınıfında farklı iki şubede okumakta olan kız erkek toplam 50 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Öğrencilerin sıfır sayısı ile ilgili hata ve kavram yanılgılarını tespit etmek için öğrencilerin sıfır sayısını soru ve çözümde içeren işlemler üzerinde kullanırken, yapabileceği hata ve kavram yanılgılarını tespit edebilme adına 12 adet soru sorulmuştur. Veriler teşhis testi ve yapılandırılmamış görüşmede verilen cevaplar içerik çözümlemesi yapılarak 8 kategoride yüzde frekans olarak analiz edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin sıfır sayısı ile ilgili çok sayıda hata ve kavram yanılgıları olduğu tespit edilmiş olup, bu hata ve kavram yanılgıları daha önceki hata ve kavram yanılgıları çalışmalarını destekler niteliktedir. Bu hata ve kavram yanılgıları üzerine de bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this investigation, we targetted to take attention to the number“zero”that differs in many topics throughout the primary education period and tried to determine the misconceptions and the mistakes that the 8th graders make about the concept of“zero”. The investigation has been carried out on 50 male-female 8th grade students who are currently studying at two different classes in a secondary school in Yenimahalle, Ankara in 2014-2015 Education Period. In order to determine the misconceptions that the students have about the number“zero”, 12 questions have been asked in order to diagnose the mistakes and misconceptions that the students might have while they work on questions and solutions including calculations with“zero”. Data have been analysed in 8 categories as percentage frequency by performing content analysis of answers given in the unstructured interview and diagnostic test. In the investigation, the students have been found to have many mistakes and misconceptions about the number“zero”, which supports the earlier studies on the same topic. Some suggestions have been made on these mistakes and misconceptions.