Lise öğrencilerinin internet bağımlılık düzeylerinin sosyal destek ve akademik başarı açısından incelenmesi
A research on high school students' internet addiction levels in terms of social support and academic achievement
  1. Tez No: 461559
  2. Yazar: SİNEM FARİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAFİYE SARICI BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinde internet bağımlılığının cinsiyet, aile gelir düzeyi, anne ve baba öğrenim durumu, akademik başarı düzeyine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ve internet bağımlılık düzeyine göre algılanan sosyal desteğin farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmanın örneklemini, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında lisede öğrenim görmekte olan 358 (175 kız, 183 erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmada, veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Öğrencilerin internet bağımlılık düzeylerini ölçmek üzere Young (1998) tarafından geliştirilen ve Bayraktar (2001) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“İnternet Bağımlılığı Ölçeği”(İBÖ), sosyal destek algılarını değerlendirmek üzere Yıldırım (1997) tarafından geliştirilmiş olan Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASDÖ)'nin Yıldırım (2004) tarafından revize edilmiş hali (ASDÖ-R) kullanılmıştır. Araştırma verileri Ki kare ve t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, lise öğrencilerinin internet bağımlılığı puanlarının aile gelir düzeyi değişkenine göre ve ASDÖ-R'nin“Aile Desteği”ve“Öğretmen Desteği”alt ölçek puan ortalamalarının internet bağımlılık düzeyi değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research high school students whether internet addiction is differentiated according to their gender, family income level, parents' education status, academic achievement level and whether social support perceived according to internet addiction level is differentiated. The sample of the research consists of 358 students (175 female, 183 male) who are studying in high school during 2015-2016 academic year. In this study, Personal Information Form developed by the researcher,“Internet Addiction Scale (IAS)”which was developed by Young (1998) and translated into Turkish by Bayraktar (2001) to measure the internet addiction level of the students, Perceived Social Support Scale (PSSS) which was developed by Yildirim (1997) and revised (PSSS-R) by Yildirim (2004) to evaluate social support perceptions, are used as data collection tools. The research data were analyzed using Chi-square and t-test. According to the research findings, it was determined that the internet addiction scores of high school students were significantly differentiated depending on family income level factor and“Family Support”and“Teacher Support”subscale score averages of PSSS-R were differentiated depending on internet addiction level factor.