Anıtlarla sosyal bilgiler öğretimi (Ankara örneği)
Teaching social studies with monuments (Ankara sample)
- Tez No: 461558
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada anıtlarla öğretimin akademik anlamda faydalı olup olmadığı araştırılmıştır. Deney ve kontrol grupları rastgele seçilerek bulgular saptanmıştır. Çalışmada öntest- sontest kontrol gruplu deneysel desen modeli uygulanmıştır. Çalışmada doküman analizi ve tarama yöntemi kullanılmıştır. Sosyal Bilgiler 5, 6, 7. sınıf kitap takımları ve 8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi kitap takımlarında kullanılan anıt ve heykel görselleri taranmış ve tablo halinde sunulmuştur. Deney sınıfında anıtlarla konular işlenmiştir. Kontrol grubu ile öğretmen kılavuz kitabındaki öğretime dayalı konular işlenmiştir. Ön test ve son testler karşılaştırılarak sonuçlara ulaşılmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasındaki farkın anlamlı olup olmadığının tespitinde t-testi kullanılmıştır. Bununla birlikte Sosyal Bilgiler 5. 6. 7. ve 8. sınıf öğretmen kılavuz kitapları, ders kitapları ve çalışma kitapları taranmış, bu kitaplarda anıtlarla ilgili bulunan görsellerin ve metinlerin listeleri çıkarılmıştır. Son olarak Ankara kent merkezinde Sosyal Bilgiler dersinde kullanılabilecek anıtların hangi kazanımlarla ilişkili olduğu tespit edilmiş olup; bu anıtların envanteri çıkarılmıştır. Çalışma kapsamında yapılan taramalar sonucunda Sosyal Bilgiler dersinin öğretiminde kullanılan ders kitapları, çalışma kitapları ve öğretmen kılavuz kitaplarındaki görsellerin ve metinlerin listesi çıkarılmıştır. Sosyal Bilgiler dersinde kullanılabilecek anıtların tespiti yapıldıktan sonra hangi kazanımlara uygun olarak kullanılabilecekleri saptanmıştır. Kazanımların listeleri tablo haline getirilerek sunulmuştur. Çalışma sonucunda Sosyal Bilgiler dersinin anıt ve heykel yardımıyla yapılmasının dersin öğreniminde anlamlı farklılığa sebep olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, research was conducted to find out whether or not a monument-based visual approach to Social Studies classes was academically beneficial. Experimental and control groups were determined through random selection, and document analysis as well as scanning techniques were used throughout the study; an experimental design model with control groups was implemented as well. The visuals of monuments, statues, and sculptures in the 5th, 6th, and 7th grade social studies book sets and 8th grade History of the Turkish Revolution and Kemalism course book sets were scanned and exhibited in chart form. In the experimental group, topics related to monuments were discussed, while the control group discussed topics based on subjects found in the teacher guidebook. The study findings were reached by comparing the results of both the pre-test and the post-test. While the data was being analyzed, a t-test was used to find out whether the difference between the variables was meaningful or not. In addition, the 5th, 6th, 7th, and 8th grade teacher guidebooks, course books, and workbooks were scanned, and a list of all the texts and visuals found in those books that related to monuments was generated. Lastly, another list was made enumerating all of the monuments in and around Ankara that could be used in Social Studies classes and the specific educational goals and learning outcomes that they would help students achieve. As a direct result of the scans done within the context of the study, another list was generated, this one containing the texts and visuals that are used for teaching Social Studies classes; these texts and visuals were found in course books, work books, and teacher guide books. After determining which monuments and statues could be used in Social Studies classes, they were matched up with an appropriate and complementary gain and/or learning outcome. A list of these gains and learning outcomes was prepared and exhibited in chart form. As a result of this study, it was seen that the use of visuals of monuments, statues, and sculptures did not make a meaningful difference in Social Studies classes in terms of student gains and academic performance.