Müziksel işitme okuma yazma dersinde başarıyı ölçmeye yönelik bir model önerisi
A model suggestion for measurement in the musical hearing reading writing lesson
  1. Tez No: 461580
  2. Yazar: OZAN BELGE
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA AYFER TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Araştırmanın amacı, Müziksel İşitme Okuma Yazma dersi öğretim elemanlarının yarıyıl sonu sınavlarında kullandıkları değerlendirme yöntemlerini tespit etmek, bu derste öğrenciye kazandırılması hedeflenen davranışlar doğrultusunda bir ölçme aracı geliştirmek ve bu ölçme aracını uygulayarak geleneksel yöntemlerle arasında oluşan farkları tespit etmektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2015-2016 öğretim yılı güz döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda 1. sınıfta eğitim görerek yarıyıl sonu sınavlarına katılan 38 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada hem betimsel hem deneysel olarak karma yöntem kullanılmıştır. Betimsel boyutta anket uygulaması yapılmıştır. Deneysel boyutta geliştirilen ölçme aracı öğrencilere uygulanmış, elde edilen veriler öğrencilerin geleneksel sınavlarda elde ettiği verilerle karşılaştırılmıştır. Uygulanan anket sonucu elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans (f) ve yüzde (%) değerleri kullanılmıştır. Deneysel boyutta geliştirilen ölçme aracı kullanılarak elde edilen veriler, mevcut yöntemle elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır. Bu sonuçlara göre geliştirilen ölçme aracı ile yapılan ölçmede öğrencilerin başarıları durumlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the assessment methods used by the teachers of the Musical Hearing Reading Writing lesson in the final exams, to develop a measurement instrument in the direction of attaining in this lesson students and to determine the differences between the traditional methods by applying this measurement instrument. The study group of this research includes 38 students studying and joined final exams in Gazi University Gazi Eğitim Faculty Music Education Department in autumn term in 2015-2016. Quantitative method is used in the study both descriptively and experimentally. In the descriptive part, questionnaire is conducted. In the experimental instrument developed at the experimental level was applied to the students and the obtained data were compared with the data obtained from the students at the traditional examinations. In order to analyze the data obtained from the questionnaire, frequency (f) and percent (%) values were used. The data obtained using the measurement tool developed at the experimental level were compared with the data obtained with the current method. According to these results, it has been determined that the students' achievement status is higher in the measurement made with the measuring tool developed.