Mısır Arapçasında kullanılan Türkçe kelimeler
Turkish words in Egyptian Arabic
- Tez No: 462129
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SERAP AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Türkçe ve Arapça asırlar boyunca çok köklü dil münasebetleri içerisinde olmuştur. Günümüzde bu etki, iki dilin günlük konuşmalarını din, sanat bilim, kültür gibi alanlarda harmanlanmasıyla kendini göstermektedir. Arap dilinde yer alan Türkçe unsurlar konusu çeşitli çalışmalarda pek çok kez işlenmiştir. Bu çalışma, Türkçenin Mısır Arapçası üzerindeki etkisine odaklanmıştır. Veri tespiti Mısır'da yayımlanmış çeşitli sözlüklerden, Mısır'da kullanılan günlük konuşmalardan, atasözleri ve deyimlerden Türkçe kelimelerin belirlenmesi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte Mısır Arapçasına geçen kelimenin anlamında ortaya çıkan farklılıklar tespit edilerek değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca, Mısır ve Mısır Arapçası hakkında tarihi bilgilere de yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Mısır Arapçası, Türkçe kelimeler, Türkçenin Mısır Arapçasına etkisi, Dil ilişkileri, Arapça.
Özet (Çeviri)
Turkish and Arabic have been in deep-rooted language relations for centuries. Today, this relation manifests itself within daily conversations in areas such as religion, art, science and culture. The current study is concerned about the impact of Turkish language on Egyptian Arabic in particular. Data was extracted from the daily conversations used in Egyptian Arabic by the identification of Turkish words from proverbs and idioms with the aid of various published dictionaries. However, the differences in words' meaning were also determined and evaluated. Furthermore, the study was extended to include historical information about Egypt and Egyptian Arabic. Key Words : Egyptian Arabic, Turkish words, the impact of Turkishlanguage, Languages Relations, Arabic language.