Bangladeş'in kalkınmasında özel sektörün rolü
The role of private sector in development of Bangladesh
  1. Tez No: 462237
  2. Yazar: MD TANJİM HOSSAIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KONUKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bangladeş'in kalkınmasında özel sektör önemli rol oynamıştır. Özel sektör öncülüğünde ekonomi önemli dercede büyümüş ve insani kalkınmada büyük bir gelişme kaydedilmiştir. Sosyal kalkınma göstergelerin gelişimi bunu açıkça göstermektedir. Yoksulluk önemli ölçüde düşmüş ve yaşam beklentisi ve okur-yazarlık oranı belirgin ölçüde artmıştır. Özel sektör hazır giyim, finans ve tıbbi ilaçlar sektörler gibi bazı sektörlerde hâkim olmuş ve onların gelişimine büyük destek sağlamıştır. İleride, Bangladeş'in kalkınmasına özel sektör önemli katkıda bulunabilecektir. Bu çalışmada, Bangladeş'in kalkınmasında özel sektörün rolü analiz edilmektedir. Çalışmada ayrıca özel sektörün egemen olduğu sektörler incelenmekte ve özel sektörün gelecekte Bangladeş'in kalkınmasına olası katkıları ortaya konmaktadır. Anahtar Kelimeler : Özel Sektör, Bangladeş Ekonomisi, Kalkınma.
Özet (Çeviri)
Private sector has played an important role in development of Bangladesh. With the leadership of private sector, the economy has expanded substantially and a big progress has been made in human development. The progress in social development indicators shows this clearly. Poverty has dropped significantly and life expectancy and literacy rate has increased noticeably. Private sector has dominated the sector like readymade garment, financial and pharmaceuticals and has provided great support to the development of these sectors. In future, private sector can make important contributions to the development of Bangladesh. In this study, the role of private sector in development of Bangladesh has been analyzed. Moreover, in this study the private sector dominated sectors are investigated and probable private sector contributions to the development of Bangladesh in future are figured out. Key Words : Private Sector, Bangladesh Economy, Development.