Alışveriş merkezlerinde düzenlenen etkinliklerin tüketicilerin alışveriş merkezi tercihine olan etkileri üzerine bir çalışma
A study on the effectiveness of the consumers of the shopping center for the effectiveness considered in the shopping centers
  1. Tez No: 462261
  2. Yazar: ÖMER FARUK YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde alışveriş merkezleri insanların boş zamanlarında çeşitli amaçlar için kullandıkları mekânlar haline gelmiştir. İnsanlar boş zamanlarında alışveriş merkezine giderek günlük rutinden uzaklaşarak rahatlamayı amaçlamaktadırlar. Bir kısım tüketiciler alışveriş merkezlerini faydacı tüketim merkezi olmaktan çıkarıp alışverişi ve alışveriş merkezlerini hayatın monotonluğundan uzaklaşacakları mekânlar olarak görmeye başlamışlardır. Alışveriş merkezleri de bu anlamda tüketicilerin ilgisini daha fazla çekebilmek için çeşitli yöntemler denemektedir. Bu yöntemlerden en önemlisini AVM' lerde geçekleştirilen çeşitli etkinlikler oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, alışveriş merkezlerinde düzenlenen etkinliklerin tüketicilerin alıveriş merkezi tercihine olan etkileri belirlemektir. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için Ögel (2014)' tarafından geliştirilen ölçek, Ankara ili Çankaya ilçesindeki farklı alışveriş merkezlerine giden 520 tüketiciye uygulanmış ve elde edilen verilerin analizinde,“yüzde”,“frekans”,“bağımsız örneklem için t- testi”,“Anova analizi”,“regresyon analizi”ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, alışveriş merkezlerinde düzenlenen etkinliklerin tüketicilerin alışveriş merkezi tercihi etkileri algısı incelendiğinde, alışveriş merkezlerinde düzenlenen etkinliklerin tüketicilerin alışveriş merkezi tercihini orta düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Alışveriş Merkezi, Rekreasyon, Rekreatif Alışveriş, Alışveriş Keyfi, Tüketici Davranışları
Özet (Çeviri)
Nowadays, shopping malls have become the places people in their spare time they use for various purposes. In their spare time people seek to relax away from the daily routine of going to the mall. Consumers with utilitarian shopping centers and the shopping centre ceases to be a part of consumption and as places in the mall have begun to see they can get away from the monotony of their life. Shopping centers also experimenting with ways to attract more attention of consumers in this sense. The most important of these methods constitute the various activities carried out in AVM.Shopping the aim of this study was to determine the effects on preference of consumers Shopping Center, the activities in the centers. Ögel to accomplish the purpose of the research (2014)' scale developed by Ankara Çankaya district to the consumers different shopping centers and 520 were applied outbound to the data obtained from the analysis of the“percentage”,“frequency”,“the independent sample t - test”,“ANOVA analysis”, "regression analysis and correlation analysis were used. According to the research results,the activities of consumers in the choice of the shopping centers the shopping center when we examined the effects of the perception of the shopping centers in the middle level of the shopping center activities to affect the choice of the consumers has been identified. Keywords : Shopping Centers, Recreation, Recreational Products,Arbitrary Shopping, Consumer Behavior