Pazarlamada artırılmış gerçeklik uygulamalarının işlevi üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the function of augmented reality applications in marketing
  1. Tez No: 462262
  2. Yazar: DOĞUŞ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada pazarlamanın günümüze kadar geçirdiği evrim, pazarlama anlayışları incelenerek ele alınmıştır. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin tanımı, ortaya çıkışı, alt yapısı, gelişimi, pazarlama ve pazarlama dışı kullanım alanları, geleceği ve sınırlılıkları pazarlama bakış açısıyla incelenmiştir. Araştırma bölümünde artırılmış gerçeklik (AR) uygulamalarının tüketiciler tarafından nasıl algılandığı, markaya karşı tutumlarında ve satın alma davranışlarında ne tür değişiklikler yaşandığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi öğrencileri oluşturmaktadır. 21 kişi ile yapılan yüz yüze mülakatlarda öncelikle araştırmada kullanılan ürünler hakkında katılımcıların satın alma tercihleri, markalara karşı tutumları ve markalardan beklentileri tespit edilmiştir. Daha sonra artırılmış gerçeklik uygulamalarını kullanan ve inceleyen katılımcılara yaşadıkları deneyimle ilgili sorular yöneltilmiştir. Araştırma bulguları sonucunda artırılmış gerçeklik teknolojisinin katılımcılar tarafından kolaylıkla algılanabildiği ve kullanılabildiği tespit edilmiştir. Artırılmış gerçeklik uygulamalarının markaya karşı tutum ve satın alma tercihi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu ortaya koyulmuştur. Anahtar Kelimeler : Artırılmış gerçeklik, Pazarlama
Özet (Çeviri)
In this study, the evolution of marketing is handled by examining marketing concepts. The definition of augmented reality, its emergence, substructure, development, its marketing and non-marketing use, its future and limitations are examined with a marketing point of view. In the research section, it has been aimed to determine how the augmented reality (AR) applications are perceived by the consumers and what kinds of changes occur in attitudes towards brands and purchasing behaviors. In-depth interview method has been used in the study. The students of Gazi University constitute the sample of the research. During the face-to-face interviews with 21 people, participants' purchasing preferences about the products used in the research, their attitudes towards the brands and their expectations from the brands were determined. Experiencing augmented reality applications, the participants were asked questions about their experiences. As a result of the research findings, it has been found that augmented reality technology can be easily perceived and used by the participants. Augmented reality applications have been shown to have a meaningful impact on customer attitudes towards brands and preference for purchasing. Keywords : Augmented reality, marketing