Tüketici davranışı kapsamında marka aşkı kavramı ve Starbucks örneği
Brand love concept and Starbucks example within the scope of consumer behavior
  1. Tez No: 462264
  2. Yazar: MERVE NALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde hedonist duygularla hareket eden postmodern tüketiciler ve değişen tüketim pratikleri göz önüne alındığında markalar rekabet avantajı elde edebilmek için diğer markalardan farklılaşmalıdır. Bunun en iyi yollarından biri aşk markası (lovemark) olmaktır. Lovemark olmak için de müşterilere çeşitli deneyimler yaşatarak marka ile müşteri arasında duygusal bir bağ kurmak gerekmektedir. Bu araştırma, hazcı deneyimle şekillenen ve pazarlamada yeni bir paradigma olarak karşımıza çıkan deneyimsel pazarlama ile girift halde bulunduğu marka aşkını ele almakta ve stratejik deneyimsel modüllerden (SEMs) hangisinin marka aşkı üzerinde daha etkili olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Tüketim, postmodern tüketici, deneyimsel pazarlama, marka aşkı,aşk markası
Özet (Çeviri)
When considering the postmodern consumer who are acting with hedonist feelings and the changing consumption practices, brands should become different from other brands in order to gain competitive advantage. In order to be a lovemark, it is necessary to establish an emotional commitment between the brand and the customer by giving various experiences to them. This research investigates the brand love, which is associated with experiential marketing that emerged as a new paradigm in marketing and is shaped by hedonist experience and also aims to reveal which of the strategic experiential modules (SEMs) are more effective on brand love. Key Words : Consumption, postmodern consumer, experiential marketing, brand love, lovemark