Serumda ve seminal sıvıda bakılan D vitamininin sperm hareketi ve morfolojisi üzerine etkisinin araştırılması
Research on the effect of vitamin D on serum and seminal fluid on sperm movement and morphology
  1. Tez No: 462445
  2. Yazar: GÖKSUN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP SERDAR GÜNALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnfertilite üreme çağındaki çiftlerin %15'ini etkileyen önemli bir sağlık problemidir. Erkek infertilitesi tek başına infertilite nedenlerinin %25'ini oluştururken, infertilite nedenlerinin %50'si kombine kadın ve erkek faktöründen oluşur. Erkek infertilitesi değerlendirilmesinde sperm morfolojisi ve hareketliliği sperm fonksiyonunu gösteren en önemli parametrelerdir. D vitaminin erkek fertilitesi üzerine olan etki mekanizması henüz tam olarak aydınlatılamamış olmasına rağmen çeşitli çalışmalarda olası mekanizmalar üzerinde durulmaktadır. Yapılan çalışmalarda sperm üzerinde vitamin D reseptörü bulunmuş ve in vitro yapılan çalışmalarda D vitaminin reseptörü üzerinden hücre kalsiyum artışına bağlı sperm hareketini arttırabileceği bulunmuştur. Ayrıca D vitaminin antioksidan etkisine dair yapılan çalışmalar mevcuttur. Çalışmamızda serumda ve seminal sıvıda bakılan D vitamini düzeylerinin erkek fertilitesi üzerine olan olası etkilerinin ve etki mekanizmalarının sperm parametreleri değerlendirilerek prospektif olarak araştırılması planlanmıştır. İnfertilite şikayeti ile Eylül 2016 – Ekim 2016 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniğine başvuran araştırma için uygun şartları sağlayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden sperm ve kan örneği verebilen 100 erkek hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Sperm örnekleri sperm parametreleri açısından WHO kriterlerine göre manuel olarak tek-kör yöntem ile değerlendirilmiştir. Hastaların serum ve seminal sıvı D vitamini düzeyleri ile sperm parametreleri karşılaştırılmıştır. Serum D vitamini düzeyleri ile seminal sıvı D vitamini düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p=0,463). Serum D vitamini düzeyi ile ileri hareketli sperm sayısı (p=0,037) ve morfoloji yüzdeleri (p=0,049) arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. D vitamini etki mekanizması değerlendirilmesinde hücre içi kalsiyum artışı göstergesi olarak seminal hücre içi kalsiyum düzeyleri ve oksidatif stres göstergesi olarak seminal sıvı malondialdehit (MDA) düzeyleri ölçülmüştür. Serum D vitamini düzeyleri ile hücre içi kalsiyum düzeyi arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p=0,878). Serum D vitamini düzeyleri ile MDA düzeyleri arasında da anlamlı ilişki bulunmamıştır (p=0,791). Seminal sıvı MDA düzeyleri ile sperm parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Seminal sıvı hücre içi kalsiyum düzeyi ile total hareketli sperm yüzdesi (r=0,241) ve ileri hareketli sperm yüzdesi (r=0,217) arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Infertility is an important health care problem which affects 15% of reproductive age couples. Male factor infertility is solely responsible for about 25% of infertility causes and is contributory factor with women infertility factors in 50% of infertility causes. Sperm motility and morphology are most important parameters in male infertility assessment for indicating sperm function. Although vitamin D action mechanism on male fertility is not totally confirmed yet, there are several studies for possible action mechanisms of vitamin D. In these studies vitamin D receptor is found on sperm and it is observed that vitamin D could increase sperm motility by increasing intracellular calcium levels via vitamin D receptor. Moreover, there are some studies on vitamin D antioxidant effect. In this study, it was planned to research possible effects and effect mechanisms of serum and seminal plasma vitamin D levels on male fertility by assessment of sperm parameters prospectively. 100 male patients able to give sperm-blood sample fitting research requirements who applied to Hacettepe University Obstetrics and Gynecology Department clinic with infertility complaint between September 2016 and October 2016 accepted to join the study. Sperm samples were analyzed in terms of sperm parameters with single-blind manual method according to WHO criterias. Patients' serum and seminal plasma vitamin D levels were compared with sperm parameters. Significant relation between serum vitamin D levels and seminal plasma vitamin D levels was not found (p=0,463). While, it was observed that serum vitamin D levels with progressive sperm count (p=0,037) and morphology percentage (p=0,049) are significantly related. In the assessment of vitamin D effect mechanisms, seminal intracellular calcium levels were measured as indicators of intracellular calcium increase and malondialdehyde (MDA) levels were measured as indicators of oxidative stress. According to the findings, serum vitamin D levels are not significantly related with both of intracellular calcium levels (p=0,878) and MDA levels (p=0,791). Moreover, no significant relation was found between seminal plasma MDA levels and sperm parameters. However, both of total sperm motility (r=0,241) and progressive sperm motility (r=0,217) were found to be significantly correlated with seminal plasma intracellular calcium levels.