Stres ve mikst üriner inkontinans tedavisinde tension-free vaginal tape operasyonu ve sonuçları
Tension-free vaginal tape operation and results in stress and mixed urinary incontinence treatment
- Tez No: 462646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ATIŞ AYDIN, DR. AYSU AKÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmamızın amacı, hastanemize stres üriner inkontinans ve mikst üriner inkontinans şikayeti ile başvuran hastalara uygulanan Tension-free Vaginal Tape operasyonunun sonuçlaırnı ve başarısını değerlendirmektir. Gereç ve yöntemler Çalışmamız 01.01.2012 – 31.06.2016 tarihleri arasında İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde retrospektif olarak yapıldı. Çalışmamıza, hastanemizde TVT operasyonu uygulanmış olan, telefon numaraları hastane sisteminde kayıtlı olan 195 tane hasta dosya tarama yöntemi ile dahil edildi. Hastalara, telefonla arayarak ICIQ-SF anketi uygulanarak skorlama yapıldı. Ameliyat öncesi ve sonrası ayakta, litotomide ıkınmayla idrar kaçırma şikayetleri sorgulandı. ICIQ-SF skorunda düzelme olanlar kür kabul edilerek hastalara ait özellikler bu açıdan değerlendirildi ve TVT başarısızlığını etkileyen risk faktörleri saptandı. Bulgular ICIQ-SF skorları ortalama preoperatif 13,5±4,5 iken postoperatif 4,7±5,5 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to evaluate the effects and results of TVT surgery in patients with stress urinary incontinence and mixed urinary incontinence. Material and methods Our study was done between the dates 01.01.2012 and 31.06.2016 in İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic as a retrospective study. We inspected the files of the patients and called as many of them as possible and asked the questions of the ICIQ-SF survey. We made a scoring to evaluate the urinary incontinence problems of the patients. We asked the patients if they suffer urinary incontinence during valsalva maneuver in upright position and lithotomy position. Patients gave two answers to this question: one evaluating their preoperative states and one evaluating their postoperative states. Improvement of ICIQ-SF scores of the patients are accepted as cure for urinary incontinence and patients are evaluated accordingly and factors that effect the TVT procedure's success rate are found out. Results The patients' sufferings from urinary incontinence are significantly diminished after the TVT surgery. Preoperative ICIQ-SF mean score is found 13,5±4,5 and postoperative mean score is found 4,7±5,5 in this study. We found a cure rate of 83 percent according to ICIQ-SF survey scores. Incontinence problems of patients during valsalva maneuver in upright position and lithotomy position, are cured %71,8 and %75,7. Preoperative low VLPP values(VLPP ≤ 60 cmH2O) and MUI are found related to postoperative high ICIQ-SF scores. Conclusion TVT procedure is reliable in stress urinary incontinence and mixed urinary incontinence. The procedure has low complication rates and high cure rates. Preoperative low VLPP values and MUI lower the success rate of the surgery.