Miks üriner inkontinans ve/veya pelvik organ prolapsusu nedeniyle opere edilen hastaların postoperatif dönemde aşırı aktif mesane semptomlarının ve hayat kalite standartlarının değerlendirilmesi
Evaluation of over active bladder symptoms and quality of life in patients with mixed urinary incontinence and / or pelvic organ prolapse
  1. Tez No: 462647
  2. Yazar: SALİH POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK YONGUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: TOT yöntemi kısa dönemde ani sıkışma(AS) ve sıkışma tipi idrar kaçırmada(STİK) önemli oranda iyileşme ile ilişkili bulunmuştur. Dahası AS/STİK'da iyileşme hastaların hayat kalitesindeki düzelme ile ilişkilidir. Bu çalışmada TOT yönteminin hastaların aşırı aktif mesane semptomları üzerine uzun dönem etkisini değerlendirmeyi amaçladık. HASTALAR VE YÖNTEM: Stres tip baskın karışık tip idrar kaçırma ve/veya pelvik organ prolapsus nedeniyle TOT yapılan hastalar prospektif olarak pelvik muayene ve valide edilmiş AS/STİK, noktüri ve hayat kalitesini değerlendiren sorgulama formları ile değerlendirildi. Çalışmada memnuniyet oranları, AS/STİK, noktüri ve hayat kalitesi sonuçları belirlendi. Sonuçlar uzun dönemde karşılaştırıldı. İstatistikler SPSS versiyon 21 ile yapıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p=0.05 olarak belirlendi. BULGULAR: Toplamda 104 hasta çalışmaya dahil edildi. Ortalama yaş 53 ± 10, ortalama takip süresi 30 ± 10 idi. STİK'da 1. ve 3. yılda sırasıyla %95 ve %79 oranında kür mevcuttu. AAM-v8 skoru 22 ±7 'den postoperatif 1. ve 3. yılda sırasıyla 11 ± 9 ve 14 ± 9 'a düştü.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: TOT placement has been associated with short-term cure/ improvement of urgency (U) and urge urinary incontinence (UUI) in a significant proportion of patients. Further, the observed improvement in U/UUI is associated with improved quality of life (QOL). In this study, we aimed to determine the long-term benefit of TOT on U/UUI persists at 36 months postoperatively. MATERIALS AND METHODS: Patients with stress-predominant mixed incontinence and/or pelvic organ prolapses undergoing TOT placement were prospectively assessed regular pelvic examination and multiple validated incontinence questionnaires focusing on U, UUI, nocturia and QOL. Study outcomes were the patients reported satisfaction rates(VAS 0-100), improvement rates of U/UUI, nocturia and QOL. Outcomes were compared with long term results. Analysis was performed using SPSS version 21 with significance levels set at p=0.05. RESULTS: A total of 104 patients included the study. The mean age is 53 ± 10, mean follow-up time is 30 ± 10. %95 and %79 of patients reported cure of stress incontinence at 1-year and 3-years, respectively.