Erzurum İl merkezinde bulunan Recep Birsin Özen Özel Eğitim Merkezinde beden eğitimi dersi hedeflerinin kazanım yeterliliğinin araştırılması
The investigation of acquisition sufficiency of physical education lesson aims in Recep Birsin Özen Special Education Center in Erzurum City centre
- Tez No: 462699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞİRİNKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Zihin engellilerin katıldığı beden eğitimi dersi hedeflerinin kazanım yeterliliğini Eurofit test araçlarıyla belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırmaya Erzurum İlinde Recep Birsin Özen Özel Eğitim Merkezinde 41 (9 kız-32 erkek) orta-ağır düzeyde zihin engelli öğrenci denek olarak katılmıştır. Öğrenciler tek grup olarak tanımlanmıştır. Beden eğitimi dersleri sekiz hafta boyunca, haftada iki gün ve günde bir saat yapılmıştır. Deneklerin boy ve ağırlıklarının ölçülmesinin ardından Eurofit Testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine with Eurofit Test Tools acqustion sufficiency of goals of Physical Education lesson to which ones mentally retarded attend. Material and Method: 41 students (9 girls, 32 boys) with moderate and severe intellectual disabity participated as test subject. The students defined as single group. Physical education lessons were worked an hour for a day and two days for each week during eight weeks.. After measuring the height and weight of the test subjects, Eurofit tests were applied.