Irreversible investment and political risk: A case study of Russian investment
- Tez No: 462900
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SUMRU ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, son dönemde Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımların oluşturduğu belirsizliğin Rusya'da yatırım yapması beklenen yatırımcıların davranışlarına etkisini geri döndürülemez yatırım ve rejim değişim modelini kullanarak analiz etmektedir. Yaptırım kaynaklı belirsizlik süreci düşük toplam faktör verimliliği ve düşük petrol fiyatlarına denk gelmekte olduğundan, son dönemdeki politik risk rejimini bu iki değer kullanılarak oluşturulmaktadır. Çalışma, düşük toplam faktör verimliliği ile düşük petrol fiyatlarını gösterge olarak kullanarak farklı senaryoların simülasyonlarını değerlendirmektedir. Sonuçlar kötü rejime geçme veya kötü rejimde kalma olasılıklarının yüksek olduğu durumların daha düşük ve oynak yatırım davranışlarıyla ilintili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the effects of the recent uncertainty caused by the sanctions that were implemented against Russia on the investment behavior of investors in Russia using an irreversible investment model with regime switches. With the period of uncertainty caused by sanctions corresponding to lower TFP and a sharp decline in oil prices, this study approximates the current regime of political risk by using low total factor productivity growth and oil prices as indicators and simulate different scenarios. The study uses periods with lower TFP and lower oil price periods as the“bad regime”and the higher TFP and higher oil prices as the“good regime”. The results show that periods with higher probability of switching to or remaining at the bad regime correspond to lower and more volatile investment.