Örgütsel sinizm ve işe gömülü olmanın psikolojik sermaye ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkideki aracılık rolü: Kamu çalışanları üzerine bir araştırma
The mediation role of organizational cynicism and job embeddedness on the relationship between psychological capital and intention to leave: A study on the public officials
  1. Tez No: 463119
  2. Yazar: EVREN KIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN REYHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Örgütler için hayati önem taşıyan çalışanların sahip oldukları olumlu ve olumsuz duygu, düşünce ve davranışlar vardır. Olumsuz duygu, düşünce ve davranışları ifade eden örgütsel sinizm çalışanların sahip oldukları olumlu özellikler olan psikolojik sermaye ve işe gömülü olma durumlarını etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, örgütsel sinizm ve işe gömülü olmanın psikolojik sermayenin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisindeki aracılık rollerinin tespit edilmesidir. Çalışmada demografik değişkenlerden yaş, mevcut kurumda çalışma süresi ve toplam çalışma süresinin kavramlar üzerinde etkisi ve meslek itibariyle bir farklılık olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın evreni Hatay'da kamuda çalışan hemşire ve doktorlar ile meslek liselerinde çalışan öğretmenlerden oluşmaktadır. Anket tekniği kullanılan çalışmanın yapısal geçerliliği keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak yapılmıştır. Amaca bağlı olarak oluşturulan model, yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Aracılık testi için Baron ve Kenny'nin (1986) modeli kullanılmıştır. Modelin meslekler itibariyle farklı olup olmadığı da test edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, psikolojik sermayenin örgütsel sinizme ve işe gömülü olmaya ve bunların da işten ayrılma niyeti üzerindeki etkileri anlamlı çıkmakla beraber örgütsel sinizme ve işe gömülü olmanın aracılık rolleri tespit edilememiştir. Doktorlar, hemşireler ve öğretmenler açısından modeldeki yol katsayılarının farklılaştığı da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Employees that are vital to organizations have positive and negative feelings, thoughts and behaviors. Organizational cynicism, which refers negative emotions, thoughts and behaviors, effects on the positive attributes that employees have, job embeddedness and psychological capital. In this study, it intends to determine the mediation role of organizational cynicism and job embeddedness on the effects of psychological capital on intention to leave. The study also examined the effects of demographic variables, age, duration of work at the current workplace, job experience, on the concepts also whether age at the current institution and the duration of the total study period on the concepts and whether there is a difference in profession. The target group is public officials who work as nurses, doctors and teachers at vocational high schools in Hatay, the province of south of Turkey. The structural validity of the study that used the questionnaire technique was assessed exploratory and confirmatory factor analysis. The proposed model was tested with the Structural Equation Model. Baron and Kenny's (1986) model used for mediating effects. It has also been tested whether the model is different by profession. According to the results of the study, there are the statistical meaningful of effects the psychological capital on organizational cynicism and job embeddedness, and also meaningful their effects on the intention to leave, while organizational cynicism and job embeddedness have not the mediating roles between psychological capital and intention to leave. One of the key findings, the path coefficient differed in each profession, which are nurses, doctors and teachers.