Bursa-Gemlik ekolojik koşullarında farklı fosfor dozlarının azkan nohut (Cicer arietinum L.) çeşidinin verim ve verim öğeleri üzerine etkisi
Bursa-Gemlik ecological conditions to yield and yield of different phosphorus medication are the effect of the elements of the chickpea
  1. Tez No: 463727
  2. Yazar: OKAN KULAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN BİLDİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Bursa – Gemlik ekolojik koşullarında Azkan nohut (Cicer arietinum L.) çeşitinin birinci ürün olarak yetiştirilmesi amacıyla 2014 yılında“Tesadüf Blokları Deneme Desenine”göre yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak, Azkan Nohut (Cicer arietinum L.) çeşiti ve Triple Süper Fosfat (TSP) gübre çeşiti kullanılmıştır. Denemenin ekimi, Nisan ayının 3. Haftası içerisinde yapılmış olup sıra arası mesafe 25 cm, sıra üzeri 8 cm olarak uygulanmış ve triple süper fosfat gübresi ayrı bir banda uygulanmıştır. Toprağın havalanmasını ve yabancı ot ile mücadele sağlamak amacıyla bitkilere 5 - 10 cm olunca 1 defa ve bitkiler 30 - 35 cm olunca 1 defa olmak üzere 2 defa çapa uygulama işlemi yapılmıştır. Araştırmada bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, 100 tane ağırlığı, birim alan tane verimi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonunda, en yüksek birim alan tane verimi 205.24 kg/da ile 6 kg/da fosfor kullanılan parsel ve en düşük birim alan tane verimi ise 166.19 kg/da ile kontrol dozundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out according to“Randomized Blocking”to primarily cultivating of Azkan chickpea in ecological conditions of Bursa-Gemlik in 2014. As research material, Azkan chickpea (Cicer arietinum L.) variety and Triple Superphosphate (TSP) fertilizer varieties were used. The plant of experiment is performed and is applicated 25 cm of line distance and 8 cm height of line and a separate band of triple superphosphate fertilizer doses were applied in 3 th week of April. Land anchoring applied one time when crop is 5-10 cm and one time when crop is 30-35 cm as totally two times to provide struggling with weed and the soil ventilation plants. In this study, these features such as plant height, number of branches per plant height, the first link, the number of pods per plant, number of grains per plant, 100 grain weight, unit area grain yield is examined. At the end of the research, the highest seed yield at the end of study 205.24 kg/da phosphorus and the lowest seed yield 166.19 parcel used kg/da was obtained from control dose.