Impact of politics on the different levels of study by log and logit linear model for contingency table
Çapraz tablo için log ve logit doğrusal modele göre farklı eğitim seviyesi üzerinde siyasetin etkisi
- Tez No: 463729
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma çapraz TabIo için Iog ve Iogit doğrusal modele göre farkli eğitim seviyesi üzerinde siyasetin etkisini tartişmaktadir. Bu model değişkenler arasındaki ilişkiyi, her değişkenin etkisini ve başka değişkeni etkileme seviyesini açıklar. Bu çalışmayı yapabilmek için Alan Agresti'nin DiFrancisco ve Critelman tarafindan yayinlanan“Kategorik Veri Analizi”verileri kullanildi. Bu çalışmadaki veriler uyruk, eğitim ve siyaseti içeren üç değişkenden oluşmaktadır. Çalışma ilk, orta ve üniversite gibi Eğitim seviyelerinin siyaset üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışma farkli ülkelerdeki farklı eğitim seviyelerin siyasetteki etkilerinin önemli ölçüde farklılaştığını varsaymaktadir. Ayrica seçilen bütün ülkelerde, ilk ve orta öğretimdeki öğrencilerin üniversite öğrencilerinden daha fazla siyaseti takip ettiğini göstermiştir. Bu çalışma önemli sonuçlara ulaşmıştır; homogenous association modeli en uygun modeldir, iki değişken arasindaki koşullu ilişki üçüncü değişkenden bağımsız olduğunu varsayan verilerle uyumludur. Diğer önemli sonuç ise Meksika ve İtalya daki ilk öğretim öğrencilerinin siyaseti takip etmediğidir.
Özet (Çeviri)
This review is concerned with“Impact of politics on the different levels of study by Log and Logit linear model for contingency table”. It presents and explains the relations between variables and the effect of each variable and its levels on another variable. In order to achieve the aims of this study, the data were collected from“Categorical Data Analysis”by“Alan Agresti”that was published by“DiFrancisco and Critelman”. The data contained three variables, which is namely nationality, education and politics. The study aimed to realize the effect of each level of education such as primary, secondary and college on politics in different countries. The study assumes that different levels of education in different countries exert a great influence on politics. Moreover, primary and secondary students follow politics more than college students in all the chosen countries. The study comes up with some important conclusions, and one of the most important of which is that homogenous association model is that the best model. It can fit the data which suggests that the conditional relation between two variables is independent given the third one. Another important conclusion is that primary students in Mexico-Italy do not follow politics.