Kortikal kemik dekortikasyonunda er: YAG lazer ile konvansiyonel yöntemin karşılaştırılması
Comparison of er:YAG laser and conventional method on decortication of cortical bone
- Tez No: 464111
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP MUĞLALI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Er: YAG lazer ve konvansiyonel yöntem ile dekortikasyon sonrası oluşan kortikal kemik kanamalarını karşılaştırmaktır. Ayrıca dekortikasyon sonrası 3. gün ve 5. günde kanda serum alkalen fosfataz değerlerindeki değişimleri incelemektir. Materyal Metod: Dekortikasyon işlemleri Er:YAG lazer ile süper short pulse mod, 30 Hz frekans, 200 mj enerji ve 6 W avaraj güç ve non kontak parametreleri ile yapılırken, konvansiyonel yöntem ile 30000 rpm'de serum fizyolojik soğutması altında yapılmıştır. Kemikteki kanamayı toplamak için kapiller tüp seçilmiştir. Mandibula korpusları standartize edilerek dekortike edilen deneklerin kemikten gelen kanamaları ilk 30 saniye boyunca toplanmıştır. Serum alkalen fosfataz değeri elde edebilmek için deneklerden 2 cc intavenöz kan alınmıştır. Deneklerden alınan kanlar 3000 rpm'de 10 dakika santrifüj edildikten sonra -20 ºC saklanmışlardır. Total serum alkalen fosfataz ölçümü Olympus AU otoanalizöründe Randox Alkaline Phosphatase kiti kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Er: YAG lazer grubunda kanama açısından fark, konvansiyonel gruba göre istatiksel olarak daha anlamlı bulunmuştur. Serum alkalen fosfataz değerleri göz önüne alındığında kontrol ve çalışma gruplarının kendi içlerindeki artışında anlamlı bir fark olduğu, birbirleri ile kıyaslandıklarında ise anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Sonuç: Er:YAG lazer ile yapılan dekortikotomilerde, konvansiyonel yöntem ile yapılan dekortikotomilere göre daha çok kanama görülmüştür. Serum alkalen fosfataz değerleri karşılaştırıldığında fark görülememiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare cortical bone hemorrhages after decortication with Er:YAG laser and conventional methods. Also, this study is aimed to examine the changes in serum alkaline phosphatase levels on day 3 and day 5 after decortication. Materials and Methods: Decortication procedures were performed under cooling with saline solution at 30,000 rpm by conventional method, while performed with the Er: YAG laser with super short pulse mode, frequency of 30 Hz, energy of 200 mJ and power of 6 W and non contact parameters. A capillary tube was selected to collect the bleeding in the bone. The hemorrhages from the bone of the subjects those mandibular corpus have standardized, were collected during the first 30 seconds. 2 cc intavenous blood was collected from the subjects to obtain serum alkaline phosphatase value. Blood from subjects was stored at -20 ºC after centrifugation for 10 minutes at 3000 rpm. Total serum alkaline phosphatase measurement was performed using the Randox Alkaline Phosphatase kit in the Olympus AU auto analyzer. Results: The difference in hemorrhage in the Er: YAG laser group was found to be statistically more significant than the control group. Considering the serum alkaline phosphatase values, there was a significant difference in the increase in either control and study groups but no significant difference found in comparison with each other. Conclusions: Hemorrhage was seen more frequently in decorticotomies performed with Er: YAG laser than with conventional methods. No difference was seen when serum alkaline phosphatase values were compared.