Özel bir sağlık kurumunda çalışan sağlık profesyonellerinin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi
Determining ideas about occupational health and safety of health professionals working in A private foundation
  1. Tez No: 464206
  2. Yazar: MEHTAP TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHİRE ULUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma Acıbadem Bursa Hastanesi' nde çalışan hemşire, bakım destek personeli, tekniker ve teknisyenlerin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili görüşlerinin belirlemesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, 12 Nisan /12 Mayıs 2016 tarihlerinde 301 kişi ile gerçekleştirildi. Veriler bireysel özellikler formu ve iş sağlığı ve güvenliği anketi ile toplandı. Verilerin analizinde yüzdelik, Ki-kare istatistiksel yöntemleri kullanıldı. Katılımcıların %49.9' u hemşire, %42.2' si tekniker ve teknisyen, %8' i bakım destek personeliydi. Araştırmaya katılanların %78.7' si kadın, %45.5' i 21-30 yaş aralığında, %50.8' inin bekar olduğu saptandı. Bireylerin %39.5' i sağlık meslek lisesi mezunu, %31.2' si radyoloji, radyoterapi, nükleer tıp, tıbbi laboratuvar, patoloji ve merkezi sterilizasyon ünitesinde çalıştıkları, %47.2' sinin beş yıl ve daha az sürelik bir mesleki deneyime sahip oldukları belirlendi. Araştırmaya katılanların %36.9' unun bir iş kazası geçirdikleri, %14.3' ünün bir meslek hastalık yaşadıkları, meslek hastalığı olanların çoğunun hemşire olduğu saptandı. Katılımcılar meslek hastalığı olarak en çok psikolojik rahatsızlıkları ve sindirim sistemi hastalıklarını belirttikleri gözlendi. Sağlık profesyonellerinin tamamına yakınının (%97.3) iş sağlığı ve güvenliği konusunda yeterli bilgiye sahip oldukları gözlendi. Araştırma grubuna alınan hemşire, bakım destek personeli, tekniker ve teknisyenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalıklarının yüksek olduğu tespit edildi. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin farkındalıklarını, eğitim düzeyi, mesleki deneyim, kritik alanda çalışıyor olmak ve görev pozisyonlarının etkilemediği saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the opinions of nurses, care support personnel, technicians working in Acıbadem Bursa Hospital regarding occupational health and safety. This descriptive study was conducted with 301 participants on 12 April/12 May 2016. The data were collected by individual characteristics form and a questionnaire on occupational health and safety. In the analysis of the data, percentage, Chi-square statistical methods were used. 49.9% of the participants were nurses, 42.2% were technicians, and 8% were care support personnel. 78.7% of the participants were female, 45.5% were in the age range of 21-30 years and 50.8% were single. It was determined that 39.5% of the individuals were graduated from health vocational high school, 31.2% were working in radiology, radiotherapy, nuclear medicine, medical laboratory, pathology and central sterilization unit and 47.2% had occupational experience of five years or less. It was found that 36.9% of the participants in the survey had a work accident, 14.3% had an occupational disease, and the majority of those who had occupational diseases were nurses. It was observed that participants reported psychological disorders and digestive system diseases the most as occupational illnesses. Nearly all health professionals (97.3%) were observed to be well informed about occupational health and safety. It was determined that the nurses, care support personnel, technicians received in the research group had high awareness about occupational health and safety. It was determined that employees' awareness of occupational health and safety, level of education, professional experience, working in the critical field and their position of duty did not affect them.