Ondokuzuncu Yüzyılda İstanbul Evinin mekansal değişimi ve nedenlerinin değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of spatial transformation on nineteenth century İstanbul hause
  1. Tez No: 46437
  2. Yazar: MURAT SOYGENİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı batılılaşma dönemi İstanbul'unda kent dokusuna tipolojik bir kategori olarak katılan 'İstanbul sıraevi' nin ortaya çıktığı şartlan araştırmak, o döneme kadar bir Türk-İslam kenti olan İstanbul'daki geleneksel konut tipolojileri ile sıraevlerin ilişkilerini araştırmak, Batı'da endüstrileşme ile ortaya çıkmış olan sıraevlerle 'İstanbul sıraevi' nin farklı gelişimini ortaya koymaktır. Birinci bölüm giriş bölümü olup, çalışmanın amaç ve kapsamının belirlendiği bölümdür. islam kentinin gelişimini ele alan ikinci bölüm, islam düşünce sistemini açıklamakta, islam mimarlığı, sanat ve yaşantısını bu sisteme dayandırmaktadır üçüncü bölümde Türk evi kavramı ve yayılma alanlar Türk evinin tarihsel gelişimi, Türk evi plan tipolojisi ve Türkiye'de geleneksel konut mimarisi bölgesel tipolojisi, Türk evinin mekansal örgütlenişindeki öğeler ele alınmıştır. Dördüncü bölümde İstanbul kent morfolojisinin tarihsel gelişimi ele alınmış, bu gelişimin bina tipolojisine etkileri incelenmiş, kent içinde nüfus dağılımı ve bölgesel-etnik farklılıklara bakılmıştır, 'İstanbul sıraevi' nin kullanım, morfoloji ve tipoloji özellikleri çeşitli bölgesel tipolojik çözümleme çalışmalan yardımıyla ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde Avrupa'da endüstri devriminin etkilerine ve sıraevlerin oluşumuna İngiltere ve Londra örneklerine ağırlık verilerek bakılmış, 'Londra sıraevi' özellikleri incelenmiştir. Aynca Kuzey Amerika ve Baltimore'da sıraevlerin ortaya çıktığı koşullara, 'Baltimore sıraevi' nin tipolojik özelliklerine ve tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Altıncı bölümde 'İstanbul sıraevi' nin endüstrileşmiş toplumlardaki sıraevlerle ilişkileri değerlendirilmiştir, 'İstanbul sıraevi' bu değerlendirmede İslam-Türk kültürü ve endüstrileşmenin sentezi olarak görülmüş ve İslam dünyası bütünündeki konumuna oturtulmaya çalışılmışta Sonuç bölümünde gelenek ve kültürün geçmişle olan baglannı güçlendirecek kentsel ve mimari mekanlann yaratılması amacıyla ilgili disiplinlerin yatırımlarını bu konuya yönlendirmelerinin gerekliliği vurgulanmıştır. vi
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS AND EVALUATION OF SPATIAL TRANSFORMATION OF NINETEENTH CENTURY ISTANBUL HOUSE This dissertation explores the genesis of nineteenth century rowhouses which were introduced to Istanbul's urban fabric during the Westernization period, also reviews relations between traditional house typologies of Turkish-Islamic Istanbul and rowhouses of the same period, as well as traces the link between 'rowhouse type' which was a product of industrialization in the West and the 'Istanbul rowhouse'. First chapter is introduction to the purpose and contents of research. The significance of reading architecture of cities by looking at the evolution of their morphology-typology throughout history is emphasized in this chapter. Of the two permanences of cities, - houses and monuments - houses - that reflect the socio-cultural structure of a society - are studied in this dissertation. During Westernization period, influence of Western culture upon the Ottoman cultural system has been twofold. First group of influences have been assimilated into the existing Ottoman culture while second group was more radical influences which had a tendency to change the Ottoman cultural system and beliefs. This chapter also looks at the 'rowhouse' terminology as well as early rowhouse types in history. Second chapter is an account of Islamic city. This chapter establishes the background by an introduction to the Islamic philosophy while basing Islamic architecture, art and lifestyle on the Islamic philosophy. Islamic philosophy seen as a combination of rules of simplicity, purity and rational thinking addresses belief systems of individuals and community. Also explored in this chapter are characteristics of early Islamic city and an overview of classification of cities as 'planned-grid iron' and 'unplanned-organic'. Islamic cities fall under 'organic' cities. Early Islamic city was shaped by Islamic laws as well as physical factors. Based on Islamic laws, 'individual-family-society1 hierarchy translates itself into 'private-semi private-public' hierarchy in urban scale. The differences between 'grid iron' and 'organic' cities are studied and organic planning found to be more advantageous compared to grid iron based on the findings of numerous eastern and western researchers for its pedestrian orientation and humane urban spaces. Anjar and Baghdad cities are introduced as examples of early Islamic cities; an analogy between planning of these two early cities and cosmology / universe is made. Other topics that are examined under this chapter includes various researchers visions on analogies between vii