Etik,iş etiği,özel sektörde ve kamu sektöründe iş etiği
Ethics, business ethics, business ethics i̇n the private sector and public sector
- Tez No: 464875
- Danışmanlar: PROF. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İş etiği, son dönemlerde yaşanan gelişmeler ile birlikte hem kamu hem özel sektörün daha dikkatli bir şekilde uyguladığı iş süreçlerini ifade etmektedir.İş etiği küreselleşme,şirket skandalları ve organizasyonların sadece kar amacında olduğu düşüncesinin gelişimi ile değişmeye başlamıştır.Çalışmada tarihçi metot ve kaynak taraması tekniği esas alınmıştır.Bu nedenle organizasyonlar etik kurallara daha fazla uymaya başlamıştır.Etik dışı davranışların organizasyonlarda geri dönülemez zararlar yaratması da bu konuda etkili olmuştur. İş etiği ister özel, isterse kamu sektöründe olsun işletmelerin güvenilirlik, mesleki anlamda yeterlilik,mesleğin gerektirdiği sorumlulukların üstlenilmesi,başka kesimlerin haklarının korunması,çevreye ve topluma karşı sorumlulukların yerine getirilmesine odaklanmaktadır. İşletmeler bu sorumluluklarını yerine getirirken,sistemli bir iş yaşamı için uyulması gereken ahlaki prensip ve standartları da iş etiği çerçevesinde belirlemek durumundadır. Bu bağlamda,her iki sektörde de yapılan düzenlemelerle etik kuralların bir kurum kültürü haline dönüşmesinin mümkün olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recently business ethics means job process applied carefully in both private and public sector because of new developments. Business Ethics became to change because globalization, job scandals and ideas which firms depend on profit aim changed. Thus organizations became to obey business ethics rules more. One reason of this is that non ethics behaviors cause permanent damages. Historian method and source review technic are based on this working. Professional ethics focus on reliability of management, vocational competence, undertake responsibilities about profession requirements, conserve the rights of others, carry out responsibilities about society and environment whether in private sector or in state sector. Businesses in fulfilling these responsibilities, the principles and standards that must be followed for a systematic work of moral life within the framework of business ethics must determine. In this context, in both sectors, ıt has been seen that rules of ethics with regulations can turn into a corporate culture.