Sağlık çalışanlarının karşılaştığı şiddet ve yönetimi
Violence faced by health workers and management
  1. Tez No: 464877
  2. Yazar: DERYA BAŞAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA SÖYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sağlık çalışanları, eğitim ve kültür düzeyi, yaş, cinsiyet gibi özelliklerine bakmaksızın toplumdaki her bireyle temas halinde olan kişilerdir. Sağlık sektörü çalışanlarını diğer sektör çalışanlarından ayıran en önemli fark, kendilerine hizmet talebi ile başvuran kişilerle çok yakın temas içine girmek zorunda kalabilmeleridir. Bu da çeşitli şiddet eylemlerine yol açabilmektedir. Son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinde artış görülmektedir. Bu çalışmada öncelikle toplumdaki genel şiddet algısı tanıtılmış, geçtiğimiz yıllarda yapılmış olan pek çok çalışmanın ışığında sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemleri ise özel olarak incelenmiştir. Tez kapsamında bir kamu sağlık kuruluşunda çalışmakta olan 814 katılımcıya toplam 46 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Bu tezin amacı, katılımcıların profilleri işe maruz kalınan şiddet arasında bağıntılar elde edilmesidir. Katılımcıların %33,2'si son bir yıl içinde şiddete maruz kaldığını belirtmiştir. Bunların %76,7'si sözel, %14,4'ü fiziksel, %8,5'i psikolojik, %0,4'ü ise cinsel şiddet olaylarıdır. Şiddet olayları en çok muayene odasında (%35,2), muayene/tedavi sırasında (%54,8) ve 08.00-16.00 vardiyasında (%56,3) gerçekleşmektedir. Katılımcıları %92'si hasta yoğunluğunu en önemli şiddet nedeni olarak görmektedir. Şiddet eylemi sonrası rapor dolduranların %76,6'sı yanıt alamamış ya da durumda bir değişiklik gözlemlememiştir. Bu bilgilere dayanılarak bir şiddet yönetim yöntemi geliştirilmiş ve şiddetin azaltılabilmesi için öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Health care personnel are always in contact with all individuals independently of educational and cultural level. Health care personnel differ from other sectors' personnel due to be obliged to have a close contact with their patients who apply for request of service. This situation may cause various acts of violence. In recent years, violence against health care personnel has been increasing continuously. In this study, first, the general perception of violence In the society is explained and then, violence against health care personnel is investigated in detail In the light of recent studies. A questionnaire consisting of 46 questions is applied to 814 participants who works at a public hospital. The aim of this thesis is to correlate the profile of the participants and violence exposure data. 33.2% of participants indicated that they exposed to violence In the last one year. The ratios of verbal, physical, psychological and sexual violence incidents are 76.7%, 14.4%, 8.5 and 0.4%, respectively. Acts of violence are realized most in consulting room (35.2%), during consultation/treatment (54.8%) and during 08.00-16.00 relay (56.3%). 92% Of the participants indicated that the excess number of patients is the main cause of violence. 76.6% Of the participants who report the incident indicated that they couldn't receive any answer or nothing is changed. In the light of this information, a violence management method is developed and some suggestions are explained in order to decrease the violence.