Adıyaman Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin güçlendirme algısına ilişkin sorunların belirlenmesi
Strengthening perception of nurses working in Adıyaman State Hospital evaluation terms of strengthening media
- Tez No: 464879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sağlık sektöründe meydana gelen değişimler sayesinde sağlık kurumlarında güçlendirme algısının ve ortamı güçlendirmenin önemi hızla artmıştır. Sağlık kuruluşlarınca, güçlendirme algısının iyi yönetilmesi rekabet avantajı sağlamakta, bunun yanında hasta memnuniyeti, güven ve süreklilik gibi avantajlar sağlamaktadır. Bu çalışmasının amacı, Adıyaman Devlet Hastanesi'nde görev yapan hemşirelerinin güçlendirme algılarının ve ortamın güçlendirilmesinde hangi faktörlerin etkili olduğunun saptanmasıdır. Bu araştırmada; literatür taramasına dayanılarak oluşturulan anket 2014 Yılı Haziran ayında Adıyaman Devlet Hastanesi'nde görev yapan 285 hemşireye uygulanmış olup, güçlendirme algısı ve ortamı güçlendirmeye ilişkin sahip oldukları düşünceleri değerlendirilmiştir. Araştırmada hemşirelerin, işlerini nasıl yapacakları hakkında karar verme konusunda özgür olduklarına, verdikleri kararların sorumluluğunu taşıdıklarına, yaptıklarının sorumluluğunu aldıklarına, eylemlerinin sonuçlarının sorumluluğunu taşıdıklarına, işlerinde çok fazla özerkliğe/otonomiye sahip olduklarına, yaptıkları işten bireysel olarak sorumlu olduklarına, işleri ile ilgili kendilerini etkileyecek kararların alınmasında yer aldıklarına, işlerinin nasıl yapılacağına ilişkin kararları kendilerinin verdiklerine, işlerinde, fikirlerine ve katkılarına değer verildiğine katıldıkları bulunmuştur. Çalışma ortamı güçlendirme süreci, sağlık sektörünün karmaşık yapısından dolayı, hastanelerde farklılık göstermektedir. Ancak; çalışma ortamını güçlendirme tüm birimlerin birbirine entegre olması gerektirmektedir. Hastanelerde hemşirelerin çalışma ortamlarının güçlendirilmesi ve güçlendirme algı düzeylerinin yükseltilmesi insan hayatı söz konusu olduğu için titizlikle yapılmalıdır. Bu amaçla çalışma ortamını güçlendirme konusunda 6 ayda bir ya da gerek duyulduğu kadar hizmet içi eğitimler verilmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of strengthening the perception of the health sector thanks to the changes occurring in the health care institutions and to strengthen the media has increased rapidly. Health institutions, good management of the perception of strengthening competitive advantage, as well as patient satisfaction, providing benefits such as security and continuity. The aim of this project; Working in Adiyaman State Hospital nurses in strengthening and reinforcing perceptions of the environment to determine which factors are most effective. In this study; created based on the literature survey of 2014 working in Adiyaman State Hospital nurse in June 285 is applied, the ideas they have for amplification perception and environment are evaluated. Nurses in this study, they are free to decide how the work they do, they bear responsibility for their decisions, they take responsibility for what they did, they bear responsibility for the consequences of their actions, work too much autonomy / autonomy they have, for their work that they are individually responsible, will affect them about the work they involved in making decisions, they gave their own decisions on how to do the work, the jobs have been found to agree that valuing their ideas and contributions. Strengthening the process of working environment, due to the complex nature of health sector varies in hospitals. However; strengthen the work environment requires the integration of all the units together. Raising the level of human life, the strengthening and reinforcing perceptions of the work environment of nurses in hospitals should be done carefully because it said. It aims to strengthen the working environment as well as an in-service training would be the administration is considered.