Dijital hastane sistemlerinin hemşirelerin zihinsel iş yükü ve tıbbi hataya eğilimlerine etkisi
The effect of digital hospital systems on the mental workload and tendencies to medical error of nurses
  1. Tez No: 578885
  2. Yazar: MUSTAFA KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİN SAMANCIOĞLU BAĞLAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın gayesi, dijital hastane sistemlerinin uygulandığı ve uygulanmadığı çeşitli birimlerde görev yapan hemşirelerin zihinsel iş yükü ve tıbbi hataya eğilimlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmada veriler, Mart-Nisan 2019 tarihleri arasında Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kahta Devlet Hastanesi, Besni Devlet Hastanesi ve Gölbaşı Devlet Hastanesinde görev yapan İç Hastalıkları birimlerinde çalışan hemşirelerden elde edildi. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, NASA-TLX Ölçeği ve Hemşirelerde Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği kullanıldı. Ölçekler için ortalama puanlar elde edilmiş olup, söz konusu puanların katılımcıların dijital hastane sistemleri kullanımına göre karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler için t testi ve varyans analizi uygulandı. Araştırmada anket uygulaması ile elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Tıbbi hataya eğilim ölçeğinin alt boyutları ve genel skoru dijital hastane sistemlerinin kullanımına göre istatistiksel olarak farklılık göstermektedir (p0.05). Yapılan araştırma sonucunda dijital hastane sistemlerinin kullanımı, hemşireleri hem zihinsel iş yükü açısından rahatlatmakta hem de hemşirelerin tıbbi hataya eğilimlerinin azalmasına sebep olmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Dijital hastane, zihinsel iş yükü, tıbbi hata, hemşirelik, hastane
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the mental workload of nurses working in various units with and without digital hospital systems and their tendency to medical error. Data were obtained from nurses working in Internal Medicine departments of Adiyaman University Education and Research Hospital, Kahta State Hospital, Besni State Hospital and Golbasi State Hospital between March and April 2019. The Personal Information Form, the NASA-TLX Scale, and the Medical Error Tendency Scale were used in the study. The mean scores for the scales were obtained and t test and variance analysis were used for independent samples to compare these scores according to the use of digital hospital systems. The data obtained by the questionnaire were analyzed with SPSS 22.0 program. The sub-dimensions and overall score of the medical error tendency scale differed according to the use of digital hospital systems (p0.05). As a result of the research, the use of digital hospital systems, nurses both relieve the mental workload and decrease the tendency of nurses to medical errors. KEYWORDS: Digital hospital, mental workload, medical error, nursing, hospital