Sağlık çalışanlarının iş güvenliği farkındalıklarının iş doyumu üzerine etkisi
The effect of healthcare professıonals' occupatıonal safety awareness on job satısfactıon
  1. Tez No: 817553
  2. Yazar: RÜSTEM KUŞÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Adıyaman Gölbaşı Devlet Hastanesi'nde sağlık çalışanlarının iş güvenliği farkındalıklarının iş doyumu üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışma evreninde 17 Ağustos –14 Aralık 2020 tarihleri arasında Adıyaman Gölbaşı hastanesindeki 330 sağlık çalışanından, çalışmaya katılmayı kabul eden 253 kişiye gözlem altında, anket formu, iş güvenliği farkındalık ve Minnesota iş doyumu ölçeği uygulanarak korelasyon, X² testinde p0,05); meslek, çalışılan birim, mesai arkadaşları ve yönetici ile ilişkileri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05); cinsiyet, eğitim, meslek, çalışılan birim, iş kazası geçirme, ücretten memnuniyet, stres yaşama arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross-sectional descriptive study to determine the effect of occupational safety awareness of health workers on job satisfaction in Adıyaman Gölbaşı Public Hospital. The data were collected using socio-demographic characteristics, occupational safety awareness scale and Minnesota job satisfaction scale by observing 253 people who agreed to participate from 330 health workers working between 17 August and 14 December 2020.