Laparoskopik kolesistektomide P6 akubasınç uygulama zamanının postoperatif bulantı ve kusma üzerine etkisi
Optimal Timing of P6 Acupressure for prevention of postoperative nausea and vomiting in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 507413
  2. Yazar: GÜL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. MELTEM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Postoperatif bulantı kusma ( POBK), genel anestezi sonrası görülen en sık ikinci komplikasyondur. Laparoskopik kolesistektomi vakalarında sık görülmekle birlikte postoperatif dönemde hasta memnuniyetini etkileyen önemli bir morbidite sebebidir. Çalışmamızda laparoskopik kolesistektomi vakalarında el bileğinde P6 akupunktur bölgesine akubasınç uygulama zamanının POBK üzerine etkilerini prospektif olarak araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz yerel Etik kurul onayı alındıktan sonra 18 yaş üstü ASA I-III elektif laparoskopik kolesistektomi uygulanacak 150 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 50 hasta indüksiyon öncesi ( Grup Ö), 50 hasta indüksiyon sonrası ( Grup S), 50 hasta cerrahi sonrası ( Grup C) olmak üzere randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Grup Ö' de hastalara anestezi indüksiyonundan önce P6 akubasınç bilekliği uygulanırken, aynı işlem grup S' de indüksiyondan sonra, grup C' de ise cerrahi bitiminde uygulandı. Tüm hastalara standart genel anestezi uygulandı. Postoperatif 24 saat boyunca POBK sıklığı, şiddeti ve antiemetik ihtiyacı olup olmadığı kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler açısından anlamlı fark gözlemlenmedi. Gruplar, bulantı için sözel derecelendirme skoru ( SDS) ile ve kurtarıcı antiemetik ihtiyacı yönünden değerlendirildiğinde, grup Ö ve grup S' de 6. satte grup C' ye göre daha düşük değerler bulunmakla birlikte, 6. saatte yalnızca grup S' deki değerlerin grup C' ye göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu gözlemlendi. Diğer saatlerde gruplar arasında SDS ve antiemetik ihtiyacı açısından farklılık gözlemlenmedi. Kusma, öğürme açısından gruplar arası farklılık gözlemlenmedi. Sonuç: P6 akubasınç yöntemi POBK kontrolünde kolay uygulanabilir, ucuz ve yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Bu yöntemin cerrahi öncesinde ( preoperatif veya cerrahiden önce) uygulanmasının cerrahi bitiminde uygulanmasına göre özellikle erken dönem POBK kontrolünde daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Postoperative nausea and vomiting ( PONV) is the second most common complication after general anesthesia. Laparoscopic cholecystectomy is associated with high incidance of PONV and patient satisfaction is significantly decreased when emesis is experienced after surgery. We aimed to investigate optimal timing of acupressure to P6 acupuncture point at the wrist for PONV in our prospective study. Materials and Methods: After approval of local ethics committee, 150 adults older than 18 years with an ASA I-III class scheduled for elective laparoscopic cholecystectomy under general anesthesia were enrolled in this study. Patients were randomly allocated to pre-induction group ( Group Ö) ( n=50), post-induction group ( Group S) ( n=50), post-operative group ( Group C) ( n=50). The pre-induction group received an active Sea-Band® wristband before anesthesia induction, post-induction group received Sea-Band® wristband after anesthesia induction and post-operative group received Sea-Band® wristband after the end of the surgery.A standardized anaesthesia regimen was followed. In any case of a patient would experience PONV or needed to treat with antiemetic rescue therapy, it was recorded while 24 hours after surgery. Results: The three groups were not significantly different with respect to demographic characteristics ( and types of surgery procedures), preexisting risk factors for developng PONV, preoperative nausea scores and intraoperative dosages of propofol, sevoflurane and remifentanil. The median VRS nausea scores and need for rescue antiemetic therapy rate were lower both in group Ö and group S versus group C at sixth hour after surgery, but only group S' values were significantly lower than group C. The median VRS nausea scores and need for rescue antiemetic therapy rate were not significantly different among three groups for the rest of hours after surgery. No significant effect could be detected for retching or vomiting. Conclusion: P6 acupressure is a technique that easy to perform, with no additional cost and safe for PONV. We concluded that P6 acupressure is more effective for early PONV when it is administered before induction or before the begining of the surgery than at the end of surgery.