Algılanan örgütsel adaletin iş motivasyonu üzerindeki etkisi: Üniversitelerde çalışan idari personel üzerine yapılan bir çalışma
The effect of perceived organizational justice on work motivation: A study on the administrative employees working in universities
  1. Tez No: 464965
  2. Yazar: FATİH ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, algılanan örgütsel adaletin iş motivasyonu üzerine olan etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye genelinde yer alan üniversitelerin idari birimlerinde çalışanların örgütsel adaleti nasıl algıladıklarını ve bu algıladıkları örgütsel adaletin, motivasyonlarını nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Türkiye'de yer alan devlet ve vakıf üniversitelerinde çalışan 301 idari personelden anket yolu ile veri toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS.23 ve AMOS.23 paket programında yapılmıştır. Veriler; betimleyici istatistikler, 'Mann-Whitney U Testi', 'Kruskal-Wallis testi', 'Doğrulayıcı Faktör Analizi' ve 'Yapısal Eşitlik Modeli' teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, örgütsel adaletin iş motivasyonu üzerinde anlamlı pozitif etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca, örgütsel adaletin“Dağıtım Adaleti”,“Kural Adaleti”,“Sistem Adaleti”,“Bilgi Adaleti”ve“Kişilerarası Adalet”olarak isimlendirilen tüm boyutlarının, iş motivasyonunun“İçgüdüsel Motivasyon”,“Araçsal Motivasyon”,“İçsel Motivasyon”,“Dışsal Motivasyon”ve“Hedef İçselleştirme”olarak isimlendirilen boyutları ile pozitif etkiler yarattığı ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of perceived organizational justice on the work motivation. This research aims to determine how people working in Turkish universities as administrative employees perceive organizational justice and how this perception affects their motivation in their work. In this research, the questionnaire was conducted to 301 administrative employees working in Turkish universities. Analysis of the data was processed on SPSS.23 and AMOS.23 package programs. Descriptive statistics,“Mann-Whitney U Test”,“Kruskal-Wallis Test”,“Confirmatory Factor Analysis”and“Structural Equation Modeling”were used in the analysis of the data. It is found that perceived organizational justice positively affects work motivation. It is also found that all organizational justice dimensions which are called as“ Distributive Justice”,“Rule (Natural) Justice”,“ System Justice”,“Knowledge Justice”and“Interpersonel Justice”positively affect all motivation dimensions which are called as“ Instinctive Motivation”,“ Instrumental Motivation”,“Internal Motivation”,“ External Motivation”and“Target Internalization”