Örgüt kültürü ve algılanan örgütsel adaletin motivasyona etkisi: Kamu çalışanları örneği
Organizational culture and the effect of perceived organizational justice on motivation: The case of public employees
- Tez No: 570823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA CANBOLAT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada çalışanların algıladığı örgüt kültürü ve örgütsel adaletin, motivasyonları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Çankırı'da hizmet veren bir kamu kurumunda çalışan 392 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular göre algılanan örgüt kültürü ve örgütsel adalet çalışanların hem içsel hem de dışsal motivasyonları üzerinde anlamlı etki yaratmaktadır. Buna göre örgüt kültürünün vizyon boyutu ile birlikte etkileşimsel adalete yönelik algı içsel motivasyonu artırmaktadır. Bununla birlikte dağıtımcı adalet dışsal motivasyonu artırırken, etkileşimsel adalet azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effects of organizational culture and organizational justice on motivation of employees. The study was conducted with 392 participants working in a public institution in Çankırı. According to the findings of the study, perceived organizational culture and organizational justice have a significant effect on both internal and external motivations of employees. Accordingly, the vision dimension of organizational culture along with the perception of interactional justice increases intrinsic motivation. However, distributive justice increases external motivation, while interactive justice decreases.