Farklı tipteki meme kanserlerinin hücre kinetiği üzerine kurkuminin etkisi
The effect of curcumin on cell kinetics of different types of breast cancer
- Tez No: 465027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET RIFKI TOPÇUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Luminal A meme kanseri ve üçlü negatif meme kanseri hücreleri üzerine Kurkumin'in antiproliferatif etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmamızda Luminal A meme kanseri modeli olarak da MCF-7 ve üçlü negatif meme kanseri modeli olarak MDA-MB-231 hücre hattı kullanılmıştır. Deneylerde hücre kinetiği parametreleri olarak çoğalma hızı, xCELLigence gerçek zamanlı hücre analiz sisteminden elde edilen hücre indeksi değerleri, mitotik indeks ve apoptotik indeks değerlendirilmiştir. Deneylerde her iki hücre hattı için 75 µM, 100 µM ve 125 µM'lık Kurkumin konsantrasyonları uygulanarak 75 µM'lık Kurkumin konsantrasyonu IC50 dozu olarak belirlenmiştir. Tüm uygulamalar sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde her iki hücre hattında zamana bağlı olarak çoğalma hızı, hücre indeksi ve mitotik indeks değerlerinde anlamlı bir azalma gözlemlenirken, apoptotik indeks değerlerinde anlamlı bir yükseliş gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of Curcumin on Luminal A breast cancer and triple negative breast cancer cells were explored. In our investigation MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines were used as Luminal A breast cancer and triple negative breast cancer model respectively. Growth rate, cell index values obtained from xCELLigence Real-Time Cell Analysis (RTCA) System, mitotic index, labelling index and apoptotic index were evaluated in experiments. In the experiments, 75 µM, 100 µM ve 125 µM of Curcumin concentrations were applied for both MDA-MB-231 cell line and MCF-7 cell line to determine IC50 dose. Concentration of 75 μM Curcumin was determined to be IC50 dose. When the data obtained from all applications were examined, a significant decrease was observed in the apoptotic index values, while a significant decrease in the rate of proliferation, cell index and mitotic index was observed in both cell lines with time.