Borsa İstanbul'da haftanın günü anomalilerinin araştırılması
Investigation of day of the week anomalies in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 901340
  2. Yazar: ŞAHİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Etkin Piyasa Hipotezi, piyasada oluşan fiyatların geçmiş verileri içerdiği için arşırı getiri elde edilemeyeceği ve yatırımcıların rasyonel olduğu varsayımı bulunmaktadır. Ancak diğer taraftan davranışsal finans alanında yapılan araştırmalar ile birlikte yatırımcıların rasyonelliği ve fiyatların geçmiş bilgilerden etkilenmesi üzerine yeni araştırmalar ve hipotezler geliştirilmiştir. Yapılan araştırmaların bir kısmı etkin piyasa hipotezlerini destekler iken yeni istisadi yaklaşım üzerine yapılan azımsanmayacak kadar çok karşı hipotez geliştirilmiştir. Etkin piyasa hipotezi ile çelişen sonuçlar ise piyasanın işleyişinde normalden farklı bir bozukluk olduğu anlamına gelen anomali kavramı ile açıklanmıştır. Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul'daki haftanın günü anomalisinin etkinliği üzerine ampirik olarak ortaya koyan çalışma yapılmıştır. Çalışmada beş endeks üzerine haftanın günü analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Efficient Market Hypothesis assumes that since the prices in the market include past data, excessive returns cannot be obtained and investors are rational. However, on the other hand, with the research conducted in the field of behavioral finance, new research and hypotheses have been developed on the rationality of investors and the effect of prices on real information. While some of the research supports efficient market hypotheses, a considerable number of counter hypotheses have been developed based on the new economic approach. Results that contradict the efficient market hypothesis are explained by the concept of anomaly, which means that there is a disorder other than normal in the functioning of the market. The aim of this study is to empirically demonstrate the effectiveness of the day of the week anomaly in Borsa Istanbul. Five index data were used in the study.