Fatmalı-Önsen (Kahramanmaraş) mevkii su kaynaklarının hidrojeokimyasal olarak incelenmesi
Fatmali-Onsen (Kahramanmaras) hydrogenochemical investigation of local water resources
- Tez No: 465114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF URAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fatmalı-Önsen mevkiisinin su kaynaklarınınhidrojeokimya,izotop jeokimyası ve tıbbi jeoloji yönünden araştırılmasıdır. Fatmalı-Önsen mevkii kaynaksuları, Fatmalı mevkii Atatürk Çeşmesi (FA-1), Fatmalı mevkii Kancıkdere çeşmesi (KD-2), Fatmalı mevkii Kişifli Göz (FG-3), Önsen mevkii Pınarbaşı musluk (OK-4), Önsen Mevkii Hacıağlar (İncirlipınar) (OH-5) olarak adlandırılan 5 kaynaktan sağlanmaktadır. Bu su kaynaklarının tamamının Ordovisyen yaşlı tut formasyonu içerisinde kum taşı, şeyl,silttaşı, kuvarsit ve dolomit ardalanması içerisinde oluştukları belirlenmiştir. Bölgeden bir yıl boyunca farklı mevsimlerde ve yağışlı/kurak dönemlerde alınan su örnekleri üzerinde; izotop analizleri kapsamında IRMSmetodu ile 18O, 2H (Döteryum) ve IAEA metodu ile 3H (Tridyum) analizleri yapılmıştır.Kaynakların su kalitesini belirlemek amacıyla, su kalitesi tayin parametrelerinden sıcaklık,pH, iletkenlik, alkalinite, iz element derişimleri, anyon-katyon ölçümleri ve metalderişimleri, iyon kromatografisi (ICP-MS) ve ICP-OES kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Tıbbi jeoloji açısından değerlendirildiğinde, bölgedeki OK-4 olarak adlandırılan sukaynağı, özellikle nitrat ve sülfat yönünden normal içme su standartları değerinin üzerindedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the sources of drinking water in the area of Fatmalı-Önsen in terms of hydrogeochemistry, isotope geochemistry and medical geology. Fatmali-Önsen drinking water, Fatmalı location Atatürk Fountain (FA-1), Fatmalı location Kancıkdere fountain (KD-2), Fatmalı locationKişifli Source (FG-3), Önsen location Pınarbaşı Tap(OK-4), and Önsen location Hacıağlar (İncirlipınar) (OH-5). It has been determined that all of these water resources are formed in Paleozoic aged quartzites. On the samples of water taken during different seasons and during rainy / dry season for one year in the region; Isotope analyzes were performed by IRMS method 18O, 2H (Deuterium) and IAEA method 3H (Tridium) analysis. Conductivity, alkalinity, trace element concentrations, anion-cation measurements and metal concentrations, ion chromatography (ICP-MS) and ICP-OES were used to determine the water quality of the resources. When assessed in terms of medical geology, the drinking water sources in the region, especially nitrate and sulfate, are above normal drinking water standards.