Satış sonrası servis sisteminde malzeme ihtiyaç planlama ve uygulama
  1. Tez No: 46517
  2. Yazar: LEVENT KONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN KURUÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı satış sonrası müşterilere servis veren firmaların, elinde bulundurmak zorunda oldukları yedek parçaların stoklarını optimize ederek, stoklama maliyetlerini azaltmak ve müşteriye verilen hizmeti optimizasyonun etkisiyle hızlandırmaktır. Burada ilk önce maliyet kriterlerini en çok etkileyen malzemeleri belirleyen Tek Kriterli ABC analizi daha sonra ise birden fazla kriter konarak önemin belirlendiği Çok Kriterli ABC analizi anlatılmıştır. Bunun sonucunda önem derecesine göre malzemeler sıralandıktan sonra maliyet veya miktar açısından kritik malzemeler ile ilgili harcama tahminlerinde bulunmaktır. Bunun için de oldukça yoğun bir data işlenerek temel olay çıkarıldıktan sonra simülasyon tekniği kullanılmıştır. Simülasyonun model kavramları, süreci, problemin formüle edilmesi, veri derleme, bilgisayar programının formüle edilmesi, modelin geçerliliğinin araştırılması, stratejik ve taktik planlama, deneme ve duyarlılık analizi, uygulama ve belgeleme, son olarakta simülasyonun fayda ve zararları anlatılmıştır. Ürünün arızalanma oranı ve ona bağlı olarakta ihtiyaç duyulacak yedek parçaların arıza oranlan tahmin edildikten sonra, bir modele oturtarak bunların gerekli zamanda siparişlerinin yapılıp düzenli bir şekilde takipedilmesi sağlanmış olacaktır. Bu amaçla Malzeme İhtiyaç Planlama (MİP) tekniği kullanılmıştır. Arızalanan ürünlerin bağlı taleplerinin oluşturduğu mamul ağacı içindeki malzemelerin planlanması sistem içinde kendiliğinden gerçekleşmektedir. MİP'nın Yönetim süreci içindeki yeri gösterilmiş daha sonra, Ana kuralları, sistemin amaçları, girdi ve çıktıları, ürün yapısı anlatılmıştır. MİP sisteminin işletme süreci anlatılırken de, envanter durumu, brüt ihtiyaçlar, güvenlik stokları, planlanan siparişler, temin süreleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Sipariş miktarlarının bulunabilmesi için en çok kullanılan dokuz adet yöntem anlatılmış ve bu yöntemler birbirleriyle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Uygulamadan önceki son bölümde ise MİP sisteminin veri tabanı temel olarak anlatılmış dosya yapıları ve ilişkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The service sector has increased enormously in its importance to the world economy over the last forty-five years. As global competition in manufacturing has increased in the past decade, so has global competition in services. Service organizations in finance, communications, insurance, transportation, utilities, food, and hospitality have faced extinction if they did not remain competitive. Organizations have been challenged to simultaneously increase customer satisfaction and quality, increased productivity, decrease costs, and deal with changing technology and regulation. In response to these challenges, service organizations have attempted to decrease customer contact by making some operations more manufacturing like. At the same time, manufacturing firms are placing increasing emphasis on the 'services' they provide to external and internal customers, and are actually increasing points of customer contact. However, producers started to offer a wide spectrum of products to satisfy the customer. In this wide spectrum of products, there are parts that have higher technology and complexity-of-use than the others. This brings the after-sale- service organizations to a very important position to provide after-sales- service and support to the consumer. In order for the after-sales-service organizations to keep this important position and function efficiently, they need to resolve all kind of problems, related to the product, in a very short period of time. The main disadvantage of providing service in a short period of time, is having to keep stock of all the spare parts. For the producers with a wide spectrum of products. Finding an optimal solution for this problem will significantly reduce the cost of keeping spare parts. VI