Geçirimli betonların yol kaplaması olarak kullanımının araştırılması
Investigation of the use of pervious concrete as a road pavement material
- Tez No: 465381
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmanın amacı ülkemizde pek bilinmeyen geçirimli beton malzemenin tanıtılması ve laboratuvar koşullarında Karayolları Genel Müdürlüğü Beton Yol Kaplamaları Teknik Şartnamesine uygun, yeterli dayanımı sağlayabilecek geçirimli beton malzemenin elde edilme potansiyelinin araştırılmasıdır. Farklı boyutlarda yıkanmış kireçtaşı esaslı kırma taş agregalar kullanılarak agrega boyutunun ve farklı agrega/bağlayıcı oranlarının geçirimli betonların mekanik ve geçirimlilik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca, uygun agrega gradasyonuna ve çalışmadaki geçirimli betonlarla aynı karışım oranına sahip konvansiyonel beton da üretilmiştir. Her geçirimli beton karışımı için basınç dayanımı, eğilme dayanımı, silindir yarma dayanımı, aşınma dayanımı, yoğunluk, porozite ve permeabilite deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bu tez kapsamında yoğunluk değerlerinin ölçüm yöntemlerinden büyük ölçüde etkilendiği bulunmuştur. Ayrıca genel olarak agrega boyutu veya agrega/bağlayıcı oranı arttıkça mekanik dayanımın azaldığı gözlenmiştir. Uygun agrega boyutu, karışım oranları ve kıvamla birlikte Beton Yol Kaplamaları Teknik Şartnamesinde yer alan karakteristik dayanım değerleri ile uyumlu geçirimli beton karışımı üretilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study are to introduce pervious concretes, which are not well known in Turkey, and investigate production potential of pervious concretes which can provide strength value suitable for Technical Specification for Concrete Road Pavements of General Directorate of Highways in laboratory conditions. The effects of aggregate size and different aggregate to binder ratios on the mechanical and permeability properties of pervious concretes have been investigated using washed limestone based crushed aggregates in different sizes. Moreover, conventional concrete, which has proper aggregate gradation and the same mixture ratio as the pervious concretes, has also been produced. Compressive strength, flexural strength, splitting tensile strength, abrasion resistance, density, porosity and permeability tests were carried out for each pervious concrete mixture. Within the scope of this thesis it has been found that density values have been considerably affected by density measurement methods. In addition, it has been observed that generally mechanical strength of pervious concretes have been decreased with the increase of aggregate size and aggregate to binder ratio. It has been determined that if selecting proper aggregate size, mixture ratio and consistency, pervious concrete mixtures which are suitable for characteristic strength values of Technical Specification for Concrete Road Pavements of General Directorate of Highways can be produced.