Üniversite ortamının üniversite performansına etkisi: Türk üniversiteleri üzerine bir araştırma
The effects of university enviroment on university performance: A study on Turkish universities
  1. Tez No: 465521
  2. Yazar: SERPİL TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN BAYYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yüksek eğitimin kalitesi ve etkinliği ülkelerin ekonomik yönde gelişmelerine ve büyümelerine eğitim sisteminin ve kalitesinin ne denli etkili olduğunu gösteren bir olgudur. Her gelişmiş ülkede olduğu gibi Türkiye de bu açıdan daha etkili bir yüksek eğitim kalitesini yakalamak istemektedir. Etkin bir yüksek eğitim ve iyi eğitilmiş nesiller ülkemizin stratejik ve küresel olarak her yönden elini güçlendirecek en önemli faktörlerden biridir. Bu çalışmada ülkemizde faaliyet gösteren devlet ve kamu üniversitelerinin etkinliği veri zarflama analizi ile ölçülmüş ve sonuçlar üzerinde öneriler getirilmiştir. Üniversitelerimizin dünyadaki yeri ve yeterliliği üzerinde değerlendirmeler yapılmış, etkinliğin üzerinde etkili olan etmenler ve bu etkilerin nasıl etkinliğe etki ettiği üzerinde araştırmalar yapılmış sonuçlar değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler Üniversite etkinliği, etkinlik, VZA
Özet (Çeviri)
Efficiency and quality of high education is one of the important fact to define how education influence economical development. Likewise any other developed country, Turkey long to have a better and efficient degree of education. An efficient education system and well educated generation are the keys to strengthen the hand in this global and strategic game. In this paper Turkey's all public and private universities are analyzed and efficiency of actice universities are determined by VZA technique which gives a better understanding points. Also evaluate turkey's universities globally and studied factors that influence efficiency score of this schools. In addition to this study results also submit some new methods to improve efficiency of high education. Key words Efficiency on higher education, efficiency, DEA