Sınıf öğretmenlerinin elektromanyetik kirlilik farkındalıklarının belirlenmesi
Determination of electromagnetic pollution awareness of classroom teachers
- Tez No: 465872
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı; sınıf öğretmenlerinin elektromanyetik kirlilik farkındalıklarını belirleyebilecek bir ölçme aracı geliştirmek ve sınıf öğretmenlerinin elektromanyetik farkındalık düzeylerini çeşitli değişkenler (cinsiyet, kıdem ve yaş) açısından belirlemektir. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen“Elektromanyetik Kirlilik Farkındalığı Ölçme Aracı”kullanılmıştır. Araştırma ön ve asıl uygulama olmak üzere iki basamaktan oluşmaktadır. Ön uygulama 2015- 2016 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ilinde görev yapan 300 sınıf öğretmeninin katılımıyla,“Mart 2016”tarihinde yapılmıştır. Asıl uygulama ise;“Haziran 2016”tarihinde yapılmış ve araştırmaya 2015- 2016 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ilinde görev yapan 400 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 19.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre; çalışmaya katılan sınıf öğretmenlerinin elektromanyetik kirlilik farkındalığına sahip olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin elektromanyetik kirlilik farkındalık düzeyleri cinsiyet ve kıdeme göre değişmezken yaş değişkeni bakımından anlamlı düzeyde değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; is to develop measuring instrument that can determine electromagnetic pollution awareness of classroom teachers and is to determine level of electromagnetic pollution awareness of classroom teachers on the perspective of variables (gender, seniority and age). In research,“Electromagnetic Pollution Awareness Measuring İnstrument”that is developed by researchers have been used. Research is comprised of two steps as preparation and main application. Preparation application was made in“March 2016”with the participation of 300 class teachers working in Kahramanmaras province in 2015-2016 education period. To the main application; made during“June 2016 ”and 400 class teachers working in the province of Kahramanmaraş participated in the research in 2015-2016 education period. Datas abtained in research were analysed by SPSS 19.0 package program. According to datas obtained from research; it is determined that classroom teachers are awareness of electromagnetic pollution. There is no meaningfull relation to have been observed between awareness level of electromagnetic pollution of classroom teachers and gender factor. Similarly, there is no significant difference between awareness level of electromagnetic pollution of classroom teachers and seniority factor. And significant difference is observed between awareness level of electromagnetic pollution of classroom teachers in terms of age factor.