Türkiye'de siyasi partilerin eğitim programları ve eğitim sorunları
Education programs and problems of the political parties in Turkey
- Tez No: 465873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki siyasi partilerden AKP, CHP, MHP ve HDP'nin eğitim politikaları ele alınmıştır. 7 Haziran 2015 seçimlerine katılan siyasi partilerden meclis içerisinde milletvekilleri bulunan siyasi partilerin politikaları incelenmiştir. Çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş, amaç, önem, yöntem, sınırlılıklar ve ilgili çalışmalardan oluşmaktadır. İkinci bölümde Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren eğitim alanındaki politikalara değinilmiştir. Bu sayede eğitimdeki gelişmeler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde siyasi partilerin genel özellikleri, eğitim felsefeleri, gündemlerinde yer alan eğitim politikaları ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada örgün ve yaygın eğitim kurumlarının sınıflamalarına yer verilmiştir. İlk, orta ve yüksek öğretimdeki eğitim politikaları incelenmiştir. Diğer taraftan okullaşma oranları, eğitimde fırsat eşitliği, müfredatlar ile ilgili politikalara da yer verilmiştir. Bu bölümde eğitim sorunlarına da değinilmiştir. Dördüncü bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Bu sayede Türkiye'deki siyasi partilerin eğitim politikaları hakkında değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca eğitim alanında yaşanan sorunlar hakkındaki çözüm önerilerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, education policies were examined of the political parties AKP, CHP, MHP and HDP in Turkey. Policies of these political parties, which took part and won seats in the general election conducted on 7 June 2015, were scrutinized.The study comprises four sections. The first section covers introduction, aim, importance, methods, limitedness and relavant topics. In the second part are the policies in the field of education starting from the early years of the Republic. In this way, the developments in education were addressed.In the third section are general charesteristics, education philosophies and education policies on the agenda of these political parties. In addition, in this study, the classifications of formal and mass education institutions were examined. Education policies were studied in the primary, secondary and higher education. On the other hand, the policies related to schooling rates, equal opportunity in education, education curriculums and curriculum-related topics were examined. Educational problems were also mentioned in this ection. The fourth section provides conclusions and recommendations. In this way, the education policies of the political parties in Turkey were evaluated. Solution suggestions were also made on the problems experienced in the field of education.