Girişimcilik ve girişimcilik alt boyutları açısından KOSGEB kursiyerleri örneği
Entrepreneurship and leadership characteristics: An example of trainees KOSGEB entrepreneurship
- Tez No: 465952
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
KOSGEB tarafından girişimcilere yönelik gerçekleştirilen kurslara başvuran adayların evren olarak belirlendiği, girişimcilik ve girişimcilik alt boyutları açısından evrenden rastgele seçilen örneklemin incelendiği çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Literatüre dayalı bilgiler çerçevesinde girişimcilik ve KOSGEB tarafından verilen destekler ele alınmış, üçüncü bölümde ise araştırmanın uygulama kısmına ilişkin bilgiler ve istatistiki analizlere yer verilmiştir. Araştırma neticesinde, KOSGEB Girişimciliği Kursiyerleri arasında evli olanların kontrol odağı ortalamaları bekâr olan katılımcılara göre daha yüksek çıktığı yapılan hataların kişisel tercihlerden kaynaklandığı, kararları ve eylemlerinin neticelerine her zaman katlandıkları, hayatındaki tüm eylem faaliyetlerin neticelerini kendi iradesinin belirlediğini, olaylara seyirci kalmayı tercih etmedikleri görüşleri bekârlara göre evlilerde daha belirdin olduğu, yabancı dil bilme durumlarına göre yapılan analiz sonucunda da elde edildiği, evli – bekar arasında tespit edilen farklılığın yabancı dil bilen ile bilmeyen katılımcılarda da görüldüğü ve yabancı dil bilenlerin bilmeyenlere göre kontrol odağı düşüncelerine daha belirgin olarak katıldıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Applicants for the courses identified as the universe for entrepreneurs that are performed by kosgeb, entrepreneurship and sub-dimensions in terms of which looked at a randomly selected sample from the universe of the study consists of three parts. Based on the literature in the context of information provided by kosgeb supports entrepreneurship and taken up in the third chapter, on the part of the study and statistical analysis of Application information are given. As a result of research, Trainees KOSGEB Entrepreneurship among the participants were higher than the average unmarried married ones locus of control are due to mistakes of personal choice, always will put up with the consequences of their decisions and actions in your life as a result of the activities of all the action of their own volition, they didn't choose to be bystanders to the events identified according to the opinions that you showed single married in a foreign language, the knowledge of the result of the analysis has been also obtained according to the state where married – the single difference detected between participants who didn't know with who knows a foreign language and those who speak foreign languages we have seen in people who are unaware of, According to participation there appears to be more specifically, locus of control thoughts.