Türkiye Cumhuriyeti'nin dil politikası
The language policy of the Republic of Turkey
  1. Tez No: 466036
  2. Yazar: ZİYA ELMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu araştırma Türkiye Cumhuriyeti Dil Politikası'nın nasıl şekillendiğini ortaya koymaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin Dil Politikası çözümlenirken, öncelikle dil ve dilin ilişkili olduğu ana kavramlara yer verilmiş, ardından Türk Dili'nin politik anlamda şekillenmesi tarihi sürece bağlı olarak ortaya konmuştur. Türk Dil Politikası, Cumhuriyet öncesi dönem ve Cumhuriyet döneminde yaşanan gelişmeler göz önünde bulundurularak irdelenmiştir. Cumhuriyet öncesi dönem incelenirken; dil politikasını şekillendiren bazı siyasal karar ve uygulamalar ile dil politikasına etki eden Türkçe eserlerin belli başlılarına yer verilmiştir. Bu etkenler Türk Devletlerinin kronolojik varoluşlarından bağımsız olarak ele alınmıştır. Ayrıca Osmanlı Devleti'nin son dönemleri ağırlıklı olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş sürecinde dil alanında yaşanan gelişmeler ortaya konmuştur. Cumhuriyet döneminde; yeni bir devletin kuruluşu ve batılılaşma sürecinde devrimlere bağlı olarak dil alanında yapılan değişiklikler ile günümüze kadar olan siyasi tercihlere yer verilmiştir. Bunlara ek olarak, günümüzde gelinen son durum ile Türk Dil Politikası'na yön veren bazı kurum ve kuruluşların faaliyetleri ele alınmıştır. Öte yandan, bilim ve dünya dili olarak Türkçe tartışılmış, küreselleşme sürecinin etkisi göz önünde bulundurularak dil politikasının geleceğine ilişkin öngörülere de yer verilmiştir. Böylelikle, Cumhuriyet'in kurulmasıyla birlikte yaşanan ve günümüz Türk Dil Politikası'nın oluşumuna etki eden, Atatürk'ün Türk Dili konusunda yaptığı devrim ve yeniliklere dikkat çekilerek o dönemde izlenen dil politikasına benzer bir dil politikası izlenmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The reformation of The Turkish Language Policy is explored in this study. In this respect, language and the terms which are related to the language are explained first. Secondly, based on the Turkish History, The Turkish Language as a Language Policy is found out under this process. The Turkish Language Policy were studied under two parts as the period before the foundation of Turkish Republic and The Turkish Republic period with respect to the characteristics of the improvements. In the first part, the effects of the political decisions and their practices and some popular Turkish language processing works on the formation of the Language are stated. These effects are handled separate from the Turkish States which were found in the history. By this way, general framework is drawn. Also, the subject is reinforced with explanation of the developments in the language field since the last period of the Ottoman Empire to the first years of the Republic of Turkey. In the second part, During The Turkish Republic period, the changes on the language emerged depending on the foundation of a new state and the westernization processes are stated. Meanwhile the political preferences until today are also explained. In addition to all these, current language position and the activities of institutions that direct The Turkish Language Policy were studied in this part. Also, The Turkish Language is argued as a Science and world language and the future predictions of the language policy are discussed in consideration of the globalization process.Eventually, it is concluded that; today Turkey should follow similar Language Policy with Atatürk period which affected the today's language policy.