Dönüştürücü liderlik tarzı ile girişim ve öğrenme odaklılığın örgütsel inovasyon performansına etkisi
The effects of transformational leadership style with learning and entrepreneurship orientations on organizational innovation performance
- Tez No: 466046
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İşletmeler, inovasyon sayesinde büyüyüp, gelişerek avantaj sağlayarak, rekabet ortamında rakiplerine göre daha iyi bir konuma gelebilirler. İşletmeler için temel zorluk, inovasyonu gerçekleştirmenin kompleks bir konu olmasıdır. İnovasyon sürecinde, yöneticiler uyumlu liderlik tarzı göstererek, ekip çalışanlara rehberlik etmekten sorumludur. Literatür çalışmalarına göre, inovasyona yönelik değişimi sağlayan en uyumlu ve kabul gören tarzın ″dönüştürücü liderlik tarzı″ olduğu belirtilmektedir. Dönüştürücü liderler, sahip olduğu vizyonla ekiplere koçluk ve mentörlük yaparak inovasyon uygulamalarında onlara yön ve enerji veren kişiler olarak görülür. Kaynak temelli görüşe göre, işletmeler nadir bulunan, taklit edilmesi güç ve değerli kültürel temelli unsurlara sahip olması durumunda rekabetçi avantaj elde edebilirler. Bu kültürel temelli unsurlar arasında, ″öğrenme ve girişim odaklılık″ öne çıkan önemli unsurlardır. İşletmeler girişim odaklılıkla, risk almak suretiyle, yeni girişimlere yönelmede kararlı davranarak daha yenilikçi bir organizasyon haline gelebilir. İşletmeler öğrenme odaklı olmak suretiyle, yeni teknolojik paradigmaları ve dış çevreyi gözlemlemeleri sayesinde örgütsel inovasyon performansını arttırabilirler. Çalışmanın amacı, yöneticilerin dönüştürücü liderlik tarzıyla, girişim ve öğrenme odaklılığın inovasyon performansına nasıl etki ettiğini teknopark firmaları üzerinde saha araştırması yaparak ortaya koymaktır. Saha araştırması, Eskişehir'de üniversite ve sanayi teknopark bölgesi ile Teknopark-İstanbul'da faaliyet gösteren firmalarda görev yapan 239 yönetici ve 239 personelin katıldığı anket uygulamasıyla gerçekleştirilmiştir. SPSS 22 İstatistik Paket programı kullanılarak, elde edilen verilere, güvenilirlik, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. Tez modelinde yer alan değişkenler arasındaki ilişkiler, yapısal eşitlik modeli ve LİSRELL 8.8 programıyla analiz edilmiştir. Bulguların analizi, yöneticilerin dönüştürücü liderlik tarzının, öğrenme ve girişim odaklı kültür aracılığıyla, örgütsel inovasyon performansını arttırdığını göstermektedir. Sonuç olarak, yöneticileri dönüştürücü liderlik davranışları göstermeyi teşvik eden öneriler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Getting an improvement with innovation, businesses may have an advantage in competitive environment to their rivals and achieve better positions. The main challenge for businesses is that realization of innovation is a complex topic and it requires change in the firm. Managers are responsible for guiding his/her employees by showing accomodating leadership style during the course of innovation. Studies on innovation have shown that“transformational leadership”is the style which is more acceptable in creating change toward innovation. With the vision they possess, transformational leader are seen as those who mentor and coach their team, guide and energize them in innovation practice. According to resource based view, if businesses possessed cultural based components which is valuable and difficult to imitate, they would promote cultural competitiveness. Learning and entrepreneurship orientations come forward among cultural based components. When leading to new initiatives businesses may become novel organizations by being entrepreneurial oriented, behaving decisively and taking risks. Being learning oriented, businesses can increase organizational innovation performance as a result of observing new technological paradigms and external environment. This study aims to explain the effect of manager's transformational leadership behaviours on the organizational innovation behaviour through learning and entrepreneurship orientation. Field research comprises a survey with 239 managers and 239 employees from organizations based in Eskisehir, and Technopark İstanbul region. Descriptive, confirmatory factor and reliability analysis are applied to the obtained data by using SPSS 22 Statistical Package Program. In order to explain variable's relations in the model, the structural equation model (SEM) analysis is applied by using LISREL 8.8. The findings has shown that managers' transformational leadership style increases organizational innovation performance through learning and entrepreneurship oriented culture.