Duygusal zekanın satın alma davranışları üzerine etkisi
The effects of emotional intelligence on purchasing behaviour
- Tez No: 466047
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Satın alma kararları rasyonel ve duygusal ihtiyaçlardan etkilenmektedir. Bu bakımdan, duygusal zeka kavramının tüketici davranışlarının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir. Mevcut çalışma, tüketici davranışları alanında duygusal zeka, anlık satın alma ve marka farkındalığı kavramlarına odaklanmaktadır. Literatür incelendiğinde, duygusal zeka ile ilgili çalışmaların 1990'lı yıllardan beri yoğun bir şekilde yapılmasına karşılık, pazarlama alanında özellikle tüketici odaklı çalışmaların yetersiz olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, çalışmada tüketicilerin duygusal zekalarının anlık satın alma davranışı ile ilişkisi ve bu ilişkide marka farkındalığının etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. İstanbul ilinde okuyan 660 lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisinden yüz yüze anket yöntemiyle elde edilen veriler yapısal eşitlik modeli yardımıyla test edilmiştir. Bulgular, duygusal zeka ile anlık satın alma davranışı arasında negatif, duygusal zeka ile marka farkındalığı arasında pozitif, marka farkındalığı ile anlık satın alma davranışı arasında pozitif ilişki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunun yanında, marka farkındalığının, duygusal zeka ve anlık satın alma arasındaki ilişkisinde moderatör (ılımlaştırıcı) rolü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purchasing decisions are influenced by rational and emotional needs. In this respect, it is thought that the concept of emotional intelligence will help to better understand consumer behaviour. The present study focuses on the concepts of emotional intelligence, impulse buying and brand awareness in the field of consumer behaviour. When we look at literature, emotional intelligence research have been done intensely since the 1990s, but it appears that the field of marketing especially the consumer oriented studies are inadequate. In line with this need, this study aims to investigate the relationship between consumers' emotional intelligence and impulse buying behaviour, and the effect of brand awareness on this relationship. The data, collected by face to face questionnaire method from 660 undergraduate, graduate and phD students studying in Istanbul were tested by using structural equation model. The findings revealed that there is a negative relationship between emotional intelligence and impulse buying behaviour, a positive relationship between emotional intelligence and brand awareness, and a positive relationship between brand awareness and impulse buying behaviour. Additionally, it is also found that brand awareness has a moderating role in the relationship between emotional intelligence and impulse buying behaviour.