Materyalist değer ve duygusal zekanın plansız satın alma davranışı üzerine etkisi: Kars ili örneği
The effect of materialistic value and emotional intelligence on the impulsive purchase behavior: Example of Kars
  1. Tez No: 667988
  2. Yazar: ARİF DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüz pazar koşullarındaki gelişmeler müşterilerin satın alma hususunda farklı davranışlar sergilemesine sebep olmuştur. Ürün ve hizmet bileşenlerinde meydana gelen çeşitlilik müşterilerin satın alma davranışlarını da farklı boyutlara getirmiştir. Müşteriler artık birçok faktörün etkisiyle plansız şekilde satın alma davranışı gerçekleştirebilmektedirler. Ayrıca satın alma davranışında duygusal zeka ve materyalizm gibi etmenlerde ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda Kars ilinde yaşayan müşteriler üzerine yapılan çalışmada duygusal zeka ve materyalizmin müşterilerin plansız satın alma davranışları üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Çalışma verileri bir tesadüfi örneklem yöntemi olan kolayda örneklem yoluyla elde edilmiş, SPSS paket programı aracılığıyla analize tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda plansız satın alma davranışının bazı demografik faktörlere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca duygusal zekanın ve materyalistik değerin kısmen plansız satın alma üzerinde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in today's market conditions have caused customers to exhibit different behaviors in purchasing. The diversity in product and service components has brought customers' purchasing behavior to different dimensions. Customers can realize impulsive purchasing behavior with the effect of many factors. In addition, factors such as emotional intelligence and materialism come to the fore in purchasing behavior. This direction, the effects of emotional intelligence and materialism on impulsive purchasing behavior of customers were measured in the study on customers living in Kars province. The study data were obtained through convenience sampling, which is a random sampling method, and analyzed through the SPSS packed program. As a result of the study, it was found that impulsive purchasing behavior differs according to some demographic factors. In addition, it was concluded that emotional intelligence and materialistic value partially affect impulsive purchasing.