Madde bağımlısı olan ve olmayan 14 – 17 yaş aralığındaki ergenlerin empati eğilimi ve saldırganlık tutumu açısından karşılaştırılması
Comparison of emotional and aggressive attitudes of 14 - 17 year old adolescents with and without substance addiction
- Tez No: 466142
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MÜCAHİT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ergenlik döneminde insanlar, yaşadığı problemleri çözmedikçe kendisinde bir yetersizlik duygusu gelişir. Ergenin hırpalanmaksızın bu uyumsuz davranış örüntülerinden kendisini kurtarabilmesi sonucunda huzur ve yeterlik gelişimi görülür. Yetersizlik kaygısından kurtulamayanların bir kısmı etrafına saldırganca davranmakta; bir kısmı ise alkol, sigara ya da uyuşturucu madde bağımlılığıyla bu sürecini aşmaya çalışmaktadır. Madde kullanan ergenlerin tipik davranım bozukluğu davranışları arasında saldırganlık yer almaktadır. Bu araştırmada ergenlerde bağımlılık durumunun empati eğilimi ve saldırganlık davranışı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bağımlı olan ve bağımlı olmayan ergen gruplarının empati eğilimi ve saldırganlık puanlarının karşılaştırılması ile bu bağımlılığın etkisinin ortaya koyulması hedeflenmektedir. Araştırma 2016 Temmuz - Eylül ayları arasında bir bağımlılık merkezinde 3 ay yatılı olarak kalan 14- 17 yaş aralığındaki 50 bağımlı hastaya ve herhangi bir bağımlılık tedavisi görmeyen 14-17 yaş aralığındaki 50 sağlıklı katılımcıya Empatik Eğilimler Ölçeği ve Saldırganlık Ölçeği'nden oluşan anket formunun uygulanması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; bağımlı olmayan katılımcıların empati eğilimi bağımlı katılımcılardan anlamlı şekilde yüksektir. Bağımlı katılımcıların fiziksel saldırganlıkları ve düşmanlıkları bağımlı olmayan katılımcılardan anlamlı şekilde yüksek; sözel saldırganlıkları, öfkeleri ve dolaylı saldırganlıkları anlamlı şekilde düşüktür. Bağımlı grupta fiziksel saldırganlık, sözel saldırganlık, öfke, düşmanlık ve dolaylı saldırganlık ile empati eğilimi arasında anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Bu ilişkiler tümü ters yönlü olup, genellikle zayıf düzeydedir. Bağımlı olmayan grupta öfke ile empati eğilimi arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki zayıf düzeyde ve negatif yöndedir. Diğer taraftan; fiziksel saldırganlık, sözel saldırganlık, düşmanlık ve dolaylı saldırganlık ile empati eğilimi arasında herhangi bir anlamlı ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
During adolescence, people feel a sense of disability when they do not solve their problems. If the ergene can recover from this pattern of incompatible behaviors without being battered, the convulsion will develop and the sense of competence develops. Some of those who can not get rid of the anxiety worry behave aggressively; While others are trying to transcend this process with cigarette, alcohol or drug addiction. Typical behavioral disturbances of substance-using adolescents include aggression. In this study, the empathy tendency and addiction effect on aggression behavior of adolescents were investigated. It is aimed to show the effect of this addiction by comparing the tendency of empathy and aggression scores of dependent and non-dependent adolescent groups. The study was carried out on 50 addicted patients aged 14-17 years who stayed in a dependency center between July and September 2016 for 3 months and 50 healthy participants aged 14-17 years who did not have any addiction treatment and the questionnaire form consisting of Empathic Trends Scale and Aggression Scale It was performed. According to the findings obtained from the research; The tendency of empathy for non-dependent participants is significantly higher than for dependent participants. The physical aggression and hostility of the dependent participants were significantly higher than the non-dependent participants; Verbal aggression, anger and indirect aggression. There is a significant relationship between physical aggression, verbal aggression, anger, hostility and indirect aggression and empathy tendency in the dependent group. These relations are all inverse and generally weak. There is a significant relationship between anger and empathy tendency in the non-dependent group. This relationship is weak and negative. On the other hand; Physical aggression, verbal aggression, hostility, and indirect aggression and empathy tendency.