Beveridge eğrisi ve Kocaeli TAYSAD bölgesinde deneysel bir uygulama
The Beveridge curve and an experimental application in Kocaeli TAYSAD region
- Tez No: 466186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İşsizlik sorunu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde farklı boyutlarda görülen ve çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan küresel bir problem halini almıştır. Söz konusu olgunun, ülkelerin ekonomilerine birçok olumsuz yansımaları bulunmasının yanında işsizler üzerinde de çeşitli maliyetleri görülmektedir. İşsizlik sorunu ile etkili mücadele edebilmek amacıyla öncelikle işsizliğin nedenlerine odaklanmak gerekmektedir. İşsizliğe yol açan bu nedenler ise işgücü piyasası analiz edilerek gözlemlenmektedir. Beveridge eğrisi, iş açık oranları ve işsizlik oranları arasındaki ters yönlü ilişkiyi gösteren ve bir ülkenin, sektörün veya bölgenin işgücü piyasası hakkında önemli bilgiler sunan bir analiz aracı olmaktadır. Söz konusu bu analiz aracının düzenli olarak oluşturulması ve yorumlanması işsizlik sorununa karşı yapılacak olan politikaların daha etkili olmasını sağlayacak ve ülkelerin işsizlikle mücadele edebilmelerini daha kolay bir hale getirecektir. Beveridge Eğrisi aynı zamanda, İşsizlik - Açık İş (U-V) eğrisi olarak da bilinmektedir ve adını William Beveridge'den almıştır. Bu çalışmanın amacı, Beveridge eğrisinin bölgesel ve sektörel kapsamda işlevselliğini analiz etmektir. Bu bağlamda, Kocaeli – TAYSAD organize sanayi bölgesindeki otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmalarla, 2015 Aralık ve 2016 Haziran tarihleri arasında 7 ay boyunca anket yöntemi kullanılmıştır. Anketten elde edilen veriler yardımıyla Beveridge eğrisi eksenleri oluşturulmuştur. Bölgedeki işgücü piyasasını analiz etmek amacıyla yapılan araştırmanın sonucunda işgücü piyasasında daralmanın olduğu ve konjonktürel işsizliğin meydana geldiği gözlemlenmektedir. Bu daralmayı oluşturan sebeplerin, anketten elde edilen veriler ışığında mevsimsel (konjonktürel) ve organizasyonel unsurlardan kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Literatür incelendiğinde, Türkiye'de sektörel ve bölgesel düzeyde güncel bir Beveridge Eğrisi gözlemlenmemiştir. Yapılan bu araştırma ile birlikte literatürdeki bu açık kapatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of unemployment has become a global problem that occurs in every country, whether its a developed or developing one, with different reasons and to different extents. In addition to having many negative reflections on the economies of the countries, the mentioned problem also create the various costs on the unemployed.. Main focus must be the reasons while dealing with the issue of unemployment. These reasons leading to unemployment can be found by analyzing the labor market. The Beveridge curve is an analysis tool that shows the inverse relationship between job vacant rate and unemployment rate, and provides important information about the labor market of a country, an industry or a region. If the said analysis tool can be created and interpretationed regularly, it can make it easier for the country to fight against the problem of unemployment. The Beveridge Curve is also known as the Unemployment – Job Vacancy (U-V) curve and is named after William Beveridge. The purpose of this study is to analyze the regional and sectoral functionality of Beveridge curve. In this context, the questionnaire method was used for 7 months between December 2015 and June 2016 with the companies operating in the automotive supplier industry sector in Kocaeli - TAYSAD organized industrial zone. Beveridge curve axes were constructed with the help of the data obtained from the questionnaire. As a result of the research aimed at analyzing the labor market in the region, it is observed that the labor market is shrinking and cyclical unemployment has occurred. It has been understood that the causes of this contraction are caused by seasonal (cyclical) and organizational factors in the data obtained from the questionnaire. When literature is examined, a recent sectoral and regional Beveridge curve study has not been observed, especially in Turkey. With this research, it has been attempted to close this openness in the literature.