Kişisel güç algısının zorbalık ve gücün kötüye kullanımına etkileri: Stanford Hapishane Deneyi ve Milgram itaat deneyi ışığında bir araştırma
The effects of personal power perception on bullying and power abuse: A research in the light of Stanford Prison Experiment and Milgram's obedience experiment
  1. Tez No: 466192
  2. Yazar: CEMİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE MEHTAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Güç ve gücün kullanım şekli yönetim bilimleri açısından her daim ilgi çekici ve geliştirilmesine ihtiyaç duyulan bir konu olmuştur. Kişilerin farkında olmadan başkalarına kötü muameleler yapması ise kontrol edilmesi oldukça güç bir husustur.“Bireyler başkalarının emirlerini yerine getirmek için zorbalık yapar mı?”“Bireylerin sahip olduğu güç algısının gücü iyi ya da kötü yönde kullanmasına etkisi nedir?”Bu çalışmada modern organizasyonlarda güç ve otorite üzerine var olan görüşleri, Stanler Milgram'ın 1963 yılında Yale Üniversitesinde gerçekleştirdiği“İtaat Deneyi”ve Philip G. Zimbardo'nun 1971 yılında Stanford Üniversitesinde gerçekleştirdiği“Stanford Hapishane Deneyi: Hapsedilmenin Psikolojisi Üzerine Bir Simülasyon Çalışması”isimli araştırmalar ışığında irdelenmeye ve yukarıda bahsedilen ve diğer birtakım sorulara yanıt aranmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Power and enforcement of it has always been a subject that is both interesting and needs to be improved. It is especially hard to control people when they are treating people bad unintentionally.“Do people bully other in order to do someone else's bidding?”“What is the effect of people's perception of power on using their power for good or bad?”In this study, I tried to analyze existing views on power and authority in the context of Stanler Milgram's“Behavioral Study Of Obedience”(1963) and Philip G. Zimbardo's Philip G. Zimbardo's“The Stanford Prison Experiment: A Simulation Study of the Psychology of Imprisonment”(1971) and answer these and some other questions.