Bibliothèque Nationale de France Müzesi'nde bulunan Od.23 numaraya kayıtlı Osmanlı Kıyafet Albümü
The Ottoman Costume Album Registered in number Od.23 in Bibliothèque Nationale de France
  1. Tez No: 883771
  2. Yazar: TİLBE KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN TEZCAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
18. ve 19.yüzyıllarda Osmanlı toplumu, Avrupa'nın politik, askeri, ekonomik ve kültürel etkilerini giderek daha fazla hissetmeye başlamış, bu etkiler resim sanatı alanında da önemli değişimlere neden olmuştur. Batılılaşma döneminde Osmanlı resim sanatı, Avrupa tarzı resimlerin popüler hale gelmesiyle birlikte portreler, manzaralar ve natürmortlar gibi batı tarzında yapıtların üretimi artmıştır. Ayrıca bu dönemde, Osmanlı hükümdarları ve soyluları da Avrupalı ressamlar tarafından portrelenmiştir. Batı'nın Osmanlı'ya merakı neticesinde yurda pek çok sayıda sanatçı, elçi, gezgin, misyoner gelerek İstanbul manzarasını, saray ve sosyal hayattan insanların kıyafetlerini resmetmeye başlamışlardır. Böylece Osmanlı toplumunda albüm geleneği giyim ve kıyafet kültürünün belgelenmesi amacıyla ortaya çıkmış önemli bir yenilik olarak meydana gelmiştir. Bu seyahatlerin bir sonucu olarak, yerli sanatçılar da batının tek bir yaprağa çizdiği figürlerden ve oluşturdukları albümlerden etkilenerek yeni bir gelenek meydana getirmişlerdir. Osmanlı İmparatorluğu'nda, giyim ve kıyafetler sosyal statüyü ve kültürel kimliği yansıtan önemli bir unsurdur. Dolayısıyla, kıyafet albümleri, belirli bir dönemin modasını, giysilerin kesimini, kumaşını, desenlerini ve aksesuarlarını göstererek o dönemin giyim kültürünü belgelemesiyle oldukça önemlidir. Bu albümler genellikle el yapımı ile oluşturulmuştur. Albümler, Osmanlı toplumunun farklı sosyal sınıflarından insanların giyim tarzlarına, saray kıyafetlerinden halk kıyafetlerine kadar çeşitli kıyafetlerin resimleri barındırır. Ayrıca, özellikle düğünler, bayramlar, resmî törenler gibi özel etkinliklerde giyilen kıyafetler de bu albümlerde sıkça yer almaktadır. Günümüzde yerli ve yabancı birçok sanatçının albümleri yer almaktadır. Çalışmanın konusu olan albüm, batılı bir sanatçı tarafından resmedilmiştir. Figürlerin altında Fransızca tanımları bulunan albümde Sultan III. Selim'e ait üç portrenin yer alması, saray çalışanlarının resmedilmesi ve sosyal hayattan insanların tasvirlerinin de yer almasıyla önem taşır.
Özet (Çeviri)
In the 18th and 19th centuries, Ottoman society began to feel the political, military, economic and cultural influences of Europe more and more, and these influences led to significant changes in the art of painting. During the Westernization period, the Ottoman art of painting was characterized by an increase in the production of western-style works such as portraits, landscapes and still lifes as Europeanstyle paintings became popular. Also during this period, Ottoman rulers and nobles were portrayed by European painters. As a result of the West's curiosity about the Ottoman Empire, many artists, ambassadors, travelers and missionaries came to the country and began to paint the landscape of Istanbul and the clothes of people from the palace and social life. Thus, the tradition of scrapbooking in Ottoman society emerged as an important innovation to document the culture of clothing and dress. As a result of these travels, local artists were also influenced by the figures drawn by the West on a single sheet of paper and the albums they created, thus creating a new tradition. In the Ottoman Empire, clothing and attire was an important element reflecting social status and cultural identity. Therefore, clothing albums are very important as they document the clothing culture of a certain period by showing the fashion, cut, fabric, patterns and accessories of the clothes. These albums were usually created by hand. The albums show the clothing styles of people from different social classes of Ottoman society, from palace clothes.